Connect with us

Dünya

Selin vurduğu Libya’da OHAL ilan edildi, ölenler için toplu mezarlar kazılıyor

Libya’nın doğusunu vuran “Daniel Kasırgası” ve sonrasında yaşanan sel felaketi nedeniyle zor günler geçiren ülkede, selin etkilediği bölgeleri kapsayacak şekilde OHAL ilan edildi. Öte yandan sel nedeniyle büyük kayıplar veren Derne kentinde içme suyuna kanalizasyon suyu karışması nedeniyle 150 kişi zehirlendi. Felakette şu ana kadar 11 binden fazla kişi hayatını kaybederken Derne’de ölenler toplu mezarlara defnedildi.

150 kişi içme suyundan zehirlendi

Ulusal Birlik Hükümetine bağlı Hastalıklarla Mücadele Merkezi Müdürü Haydar es-Sayih, yaptığı yazılı açıklamada, gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Ülkenin doğusundaki Derne kentinde, içme suyuna kanalizasyon suyu karıştığını aktaran Sayih, bu nedenle 150 kişinin içme suyundan zehirlendiğini kaydetti.

Libya'da sel felaketinin vurduğu bölgelerde OHAL ilan edildi

Bir yıl süreyle OHAL ilan edildi

Kentte içme suyunun tüketime uygun olmadığını, başka kaynaklara yönelmek gerektiği ifade eden Sayih, sel yüzünden zarar gören tüm bölgelerde bir yıl süreyle OHAL ilan etme kararı aldıklarını bildirdi.

Arama kurtarma ekiplerinin denizden ya da enkaz bölgelerinden çıkardığı cenazeler, kent kırsalında oluşturulan toplu mezarlarda toprağa veriliyor. Ceset torbalarında mezarlığa getirilen naaşlar için burada önce cenaze namazları kılınıyor. Afette hayatını kaybedenler, daha sonra buldozerler tarafından kazılan büyük mezarlara yan yana yerleştirilerek son yolculuklarına uğurlanıyor.

Libya'da sel felaketinin vurduğu bölgelerde OHAL ilan edildi

3 bin kişinin cenazesi defnedildi

Yetkililerden alınan bilgiye göre, şu ana kadar söz konusu bölgedeki toplu mezarlığa sel felaketinde yaşamını yitiren 3 bin kişinin cenazesi defnedildi. Burada toprağa verilenler arasında Libyalıların yanı sıra kentte yaşayan yabancılar da bulunuyor.

Libya'da sel felaketinin vurduğu bölgelerde OHAL ilan edildi

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu. Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle 11 Eylül’de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu. Libya’nın doğu bölgelerindeki yağış miktarının son “40 yılın en yüksek seviyesinde” olduğu ifade ediliyor.(AA)

Devamı…