Connect with us

Politika

Seçim ikinci turu gösterdi: İkinci tur 28 Mayıs’ta yapılacak

Türkiye’nin en kritik seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, seçmenler Cumhurbaşkanını seçmek için 28 Mayıs’ta bir kez daha sandık başına gidecek.

13. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda 3 aday da seçilmek için yeterli oy sayısı olan yüzde 50 artı 1 oya ulaşamadı. Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49.35, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 45, ATA İttifakı adayı Sinan Oğan ise yüzde 5,22 oy aldı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı seçim takvimine göre ikinci tur 28 Mayıs’ta yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimin ilk turunda üç aday da yeterli oy sayısına ulaşılamadı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı seçim takvimine göre ikinci tur 28 Mayıs’ta yapılacak.

‘Türkiye’nin asla bir krize düşmesine müsaade etmeyeceğiz’

Seçimin ikinci tura kalması gözleri ATA İttifakı adayı Sinan Oğan’ın ikinci turda hangi ittifaka destek vereceğine çevrildi. Oğan seçim öncesi seçimlerin ikinci tura kalması halinde hangi ittifaka destek vereceğinin yapılacak pazarlıklara bağlı olacağını dile getirmişti. Oğan seçim sonuçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte ise yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek bir noktaya geldik” sözlerinin ardından şunları söyledi: “İmza veren arkadaşlarımızın temsilcileriyle ve kanaat önderleriyle toplantılar yapacağım. Buna göre de bir netice belirleyeceğiz. Bu neticenin durumuna göre de yol haritamızı ortaya çıkaracağız. Ondan sonra da önümüzdeki 14 günlük süre içerisinde biz de üzerimize düşeni yapacağız. Dolayısıyla milletimiz müsterih olsun, Türkiye’nin asla bir krize düşmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu seçim göstermiştir ki bu seçimin en istikrarlı davrananı biz olduk. Bu seçim sürecini en doğru yöneten biz olduk. Tutunduğumuz tavırla da seçim sonuçlarını doğrudan etkiledik ve değiştirdik. O sebeple de önümüzdeki süreçte biz bu tavrımızı devam ettireceğiz ve milletimizin hayrına neyse o konuda karar alacağız.”

İtiraz süreci

15 Mayıs itibarıyla ikinci tura kalan adaylar için propaganda dönemi başlayacak. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi de aynı gün saat 17.00’de sona erecek ve ilçe seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

16 Mayıs’ta ilçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itiraz süresi ise saat 17.00’de son bulacak ve yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak. 17 Mayıs’ta il seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı YSK’ya yapılacak itiraz süresi 17.00’de sona erecek. İlçe seçim kurullarınca, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişikliklerinin SEÇSİS’e işlenmesine başlanacak. Yurt dışı ilçe seçim kurulunca, varsa saklama ve ulaştırma kurulu, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişiklikleri yapılacak. 18 Mayıs’ta İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak. 19 Mayıs’ta YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek. 20 Mayıs’ta gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak. 24 Mayıs’ta yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

Devamı…