Politika

Sarıgül:’Kürt sorunu’ vardır

Diyarbakır’da Kürt meselesine dair de konuşan Sarıgül, “Kürt vatandaşlarım sorun var diyorsa sorun vardır, bir Kürt vatandaşının da Kürt gibi yaşamasının kime ne zararı var?” dedi.

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Güneydoğu Anadolu Diyarbakır Bölge Toplantısı için Diyarbakır’a geldi. Toplantıya, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Siirt, Bitlis, Gaziantep, Kilis, Malatya, Elazığ, Muş, Adıyaman, Şırnak il teşkilatları başkanları ve üyeleri katıldı.

“‘Kürt sorunu yoktur’ demekle mesele hallolmuyor”

Bir otelde gerçekleşen toplantıda konuşan Sarıgül, “Diyarbakır’daki Kürt kardeşimin derdi inanın ABD’nin umurunda bile değil, ABD’nin derdi İsrail’i bu bölgede rahat ettirmek” diyen Sarıgül, “ABD alacağını alır, yapacağını yapar, geride kaos, geride kan, geride gözyaşı bırakır. Türk ve Kürt kardeştir, ABD kalleştir. Ayıdan post ABD’den dost olmaz. ABD ipiyle kuyuya inenler hep kuyuda kaldı. Birçok devlet, birçok örgüt, birçok siyasetçi bunu yaşadı. Bu sorunu çözecek olan Türkler ve Kürtlerdir. Türk ve Kürt kardeştir, ABD kalleştir. ‘Kürt sorunu yoktur’ demekle mesele hallolmuyor. Kürt vatandaşlarımız, ‘sorun var’ diyorsa sorun vardır. Alevi vatandaşlarımız, ayrımcılığa uğruyoruz diyorsa ayrımcılık vardır. Bu sorunu çözecek olan Alevi ve Sünnilerdir. Sorunun çözüm yeri Türkiye’dir” ifadelerini kullandı.

“Bir Kürt vatandaşının da Kürt gibi yaşamasının kime ne zararı var?”

Her vatandaşın özgürce kimliğini ifade edebilmesi gerektiğini söyleyen Sarıgül, “Bir Türk vatandaşı nasıl Türk gibi yaşıyorsa, bir Kürt vatandaşının da Kürt gibi yaşamasının kime ne zararı var? Bir Alevi vatandaşımız, Alevi gibi yaşamak istiyorsa bunun kime ne zararı var? Bir Süryani vatandaşımız, Süryani gibi yaşamak istiyorsa bunun kime ne zararı var? Bırakın, herkes kendi kimliğini serbestçe ifade etsin. Bırakın herkes, kendi inanç, kültür ve geleneklerine göre yaşasın. Bırakın herkes, düşüncesini, özgürce dile getirsin” diye konuştu.

AYM kararına tepki

AYM’nin HDP kararını eleştiren Sarıgül, “HDP’yi kapatmak istiyorlar. Biz parti kapatmalarına karşıyız. HDP dediğiniz bir dükkan değil ki canınız istediğinde kapatıyorsunuz. HDP 6 milyon seçmenin oyunu alan bir parti. Seçmenle savaş olmaz. Parti kapatmayı doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu