Politika

Şam’dan Ankara’ya diyalog için 2 şart

 Suriye parlamentosu milletvekili ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Pierre Butros Merjane, Ankara-Şam ilişkilerinin normalleşmesinin mümkün olduğunu belirterek Ankara’nın somut adımlar atması gerektiğini söyledi.

Suriye parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Merjane, Türkiye ile diyalog için iki şart sundu. Merjane, “Türkiye terörist çeteleri eğiterek Suriye topraklarını işgal ettiğini kabul etmeli. İkincisi çekilmeye hazır olduğunu belli etmeli” dedi. Taksim’deki saldırıya da değinen Merjane, “Suriye’de desteklediğiniz terör sizi Türkiye’de vurabilir” ifadelerini kullandı.

Kısa Dalga’dan Hediye Levent‘e konuşan Merjane, Şam’ın sessizliği konusunda ise “Türkiye ile bir diyalog zemini oluşabilir ancak öncelikle Türkiye terörist çeteleri finanse ederek, eğiterek Suriye topraklarını işgal ettiğini kabul etmeli. İkincisi Suriye topraklarından çekilmeye hazır olduğunu belli etmeli” dedi.

“Şehitler arasında Suriyeli siviller ve askerler var “

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’ye başlattığı hava harekatına ilişkin de konuşan Merjane, “Türkiye’nin son hava saldırısı Kürt ayrılıkçı milislere bir mesajdı ama aynı zamanda şehitler arasında Suriyeli siviller ve askerler var” dedi.

‘Türkiye’nin PKK konusundaki endişelerini anladıklarını’ söyleyen Merjane, Türkiye’nin ulusal güvenlikle ilgili endişelerine dair Adana Anlaşması’nı işaret ederek, “Bu anlaşmanın düzenlendiği zamanlarda Türkiye’nin Suriye’deki Kürt varlığına dair saldırgan bir tutumu ya da korkusu yoktu. Kürtlerin büyük çoğunluğu Suriye vatandaşları. Bunların ABD tarafından silahlandırılan, eğitilen, güçlendirilen ayrılıkçı bir grubu hariç bütün Kürtleri vatana ihanet ile suçlayamayız” dedi.

“Adana Anlaşması ve Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilme konusunda istekliliği temel olabilir”

Türkiye ve Suriye istihbaratları arasındaki görüşmeleri değerlendiren Marjane, bu temasların ikinci aşamaya yani diplomatik görüşmelere taşınmasının mümkün olduğunu belirterek “İki ülke istihbaratları arasındaki temas arabulucu olmadan gerçekleşiyor. Bu sebeple ikinci aşamaya yani diplomatik diyaloğa geçmek mümkün ki, buna Adana Anlaşması ve Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilme konusunda istekliliği temel olabilir” dedi.

Türkiye tarafından Suriye topraklarında desteklenen silahlı grupları “terörist” olarak tanımladıklarını belirten Merjane, İstanbul Taksim’de gerçekleşen bombalı saldırıların arkasından bu gruplardan birinin çıkmasına şaşırmayacağını söyledi.

Merjane, “Terör sınır tanımaz, Suriye’de desteklediğiniz terör sizi Türkiye’de vurabilir” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu