Genel

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:BioNTech 3. doz aşıyı 18 yaş üstü herkes bugünden başlayarak yaptırabilecek

Bilim Kurulu toplantısının ardından dün yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “mRNA aşısı olmuş ve üzerinden altı ay geçmiş 18 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız yarından itibaren 3. doz aşılarını istedikleri aşı türünden hatırlatma dozu aşılarını olabilir” dedi.Toplantı sonrasında Bakan Koca, yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

3.doz aşıyla ilgili bilgi veren Bakan Koca, “Aşıların 3 ila 6 ay arasında en çok koruyucu özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

  • Son bir ay içindeki vakaların yüzde 15’i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdan oluşuyor. Ancak vefatların yüzde 84,8’i 60 yaş üzeri vatandaşlarmızdır.
  • Aşıların üç ila altı ay arasında en çok koruyucu özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerekmektedir.
  • TURKOVAC’da 2 bin gönüllüye ulaştık; 1.000 gönüllüye daha ihtiyacımız var.
  • Okul çağındaki 8-16 yaş grubundaki çocuklarımızın toplam vakalar içindeki oranı yaklaşık yüzde 10 seviyesinde düşüş göstermiştir.

Gençlerin tedbirlere uyması hayati önem taşıyor

Gençler hastalığı daha hafif geçirseler de virüsü hastalığı ağır geçirebilecek kişilere taşıyabilmektedir. Ayrıca aşıların temel koruyucu etkisi, hastaneye yatışların ve ölümlerin engellenmesindedir. Büyüklerimizi korumak için gençlerimizin tedbirlere uyması hayati önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu