Ortadoğu

Sadr ‘milyonları’ gösteri için Bağdat’a çağırdı

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, halka başkent Bağdat’ta “milyonluk gösteri” düzenleme çağrısı yaptı.

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’a yakın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Şii dini ve siyasi lider tüm Irak halkına seslenerek “Irak’ın her kenti, ilçesi, köyü, mahalle ve sokağından herkes, Irak bayrağıyla Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda milyonluk gösteriye katılsın” dedi.

“Bu milyonluk gösteri ile tüm dünyaya Irak’ın reformdan yana olduğunu gösterelim” diyen Sadr, “Yolsuzluklara ve yolsuzlara yer yoktur. Çünkü karar halkın kararıdır” ifadelerini kullandı.

Sadr yanlıları Parlamento binasını basmıştı

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Mukteda es-Sadr, İran yanlısı partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış ve ardından siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi Koordinasyon Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Sadr yanlıları, İran’a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek amacıyla 30 Temmuz Cumartesi günü Yeşil Bölge’ye girerek Parlamento binasını basmış ve burada oturma eylemi başlatmıştı.

Şii lider Sadr, 2 Ağustos’ta destekçilerine Parlamento’ten ayrılarak oturma eylemine binanın çevresinde devam etmeleri çağrısı yapmıştı.

Bu gelişmelerin ardından İran destekli Şii Koordinasyon Çerçevesi destekçileri, Bağdat Yeşil Bölge önünde süresiz oturma eylemi başlattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu