Kültür & Sanat

Saddam Hüseyin’in filmi çekiliyor

Oscar’lı “Zoraki Kral” filminin senaristi David Seidler ile Kürt Yönetmen Halkawt Mustafa Saddam Hüseyin filmi çekecek. Film, devrik liderin sekiz ay boyunca saklandığı günlere odaklanacak.

NTV’nin haberine göre, film 2003’te iktidarı kaybettikten sonra saklanan Saddam Hüseyin ile onu saklayan Iraklı çiftçi Alaa Namık’ın hikayesine odaklanacak.

İktidardan düştükten sonra sekiz ay boyunca yer altında bir delikte saklanan Saddam Hüseyin’in bu günleri bir filme dönüşecek. Bağdat’taki Tikrit adlı kasabada çiftçi Namık’ın açtığı küçük deliğe gizlenen Saddam Hüseyin, 2003’te yakalanmış, 2006’da da idam edilmişti. 

Filmin yönetmenliğini üstlenen Halkawt Mustafa, Seidler ile birlikte son üç yıllarını bu filmin senaryosunu yazarak geçirdiklerini anlattı. Her ikisinin de bu hikayenin alışılagelmiş Hollywood bakış açısı yerine, Namık’ın bakış açısıyla anlatılması konusunda kararlı olduklarını söyledi. Mustafa, “Saddam Hüseyin’i bulma görevini üstlenen CIA ajanı hakkında bir film yapmak istemiyorum” diye konuştu.

Saddam’ı gizleyen çiftçi Namık, ilk kez “Saddam Hüseyin’i Saklamak” (Hiding Saddam Hussein) belgeselinde konuşmuştu. Belgesel ilk kez 1 Aralık’ta Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu