Dünya

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde altıncı gün: İşte yaşanan son gelişmeler

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş beşinci günü de geride bıraktı. Bölgeden henüz olumlu bir haber gelmezken, Rusya ile Ukrayna heyetlerinin müzakereleri sonrasında Zelenskiy yaptığı açıklamada , “Henüz bizim istediğimiz bir sonuç yok. Rusya kendi pozisyonunu açıkladı. Savaşı bitirmek için bizden karşı maddeler duydular. Bazı sinyaller aldık.” dedi.

Beşinci günü geride kaldığı savaşta, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Montrö açıklamaları da dikkat çekti. Erdoğan, “Montrö Sözleşmesi’nin boğazlardaki gemi trafiği konusunda ülkemize verdiği yetkiyi, krizin tırmanmasının önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız” dedi. 

Rusya’nın Ukrayna saldırısında 1 Mart’ta öne çıkan gelişmeler şu şekilde:

  • Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Ukrayna’daki sivil kayıpların ölçeğinin ve altyapı tahribatının “ilk günlerde bile endişe verici” olduğunu söyledi.
  •  Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya ile yapılan müzakerelerde henüz Ukrayna’nın istediği bir sonucun çıkmadığını söyledi.
  • Kiev ve diğer şehirlerde mahsur kalan Türkiye vatandaşları, Romanya’dan uçakla İstanbul’a getirildi.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile telefonda görüştü. Görüşmede, Belarus’taki Ukrayna ve Rusya heyetlerinin müzakereleri ele alındı.
  •  Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, Ukrayna’ya yönelik saldırı nedeniyle Rus devlet medya kuruluşları RT ve Sputnik’e Avrupa Birliği (AB) genelinde erişimi kısıtlayacak.
  •  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Doğu Avrupa’da Rusya ile ABD ve NATO kuvvetleri arasında muhtemel karşılaşmalar ve kazaları önlemek için “çatışma önleme mekanizması” kurmanın yollarını aradıklarını ancak Rusların henüz bu konuyla ilgilenmediğini açıkladı.
  • Rusya Federasyonu’nun Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebizia, ABD’nin 12 Rus diplomatının 7 Mart’a kadar ülkeden ayrılmasını istediğini bildirdi.
  • ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna savaşı konusunda Kanada, Japonya, Avrupa ve NATO liderleriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan Biden bugün ortaklarımız ve müttefiklerimizle Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik gerekçesiz saldırısını görüştü” ifadesi kullanıldı.
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşından dolayı bugün 2 bin 163 Türk vatandaşının daha Ukrayna’nın çeşitli kentlerinden tahliye için tren ve otobüslerle yola çıktığını bildirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu