Ortadoğu

Kürdistan Bölgesi’nin 4 başkanlığının toplantısının ardından ortak açıklama

Kürdistan Parlamentosu, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi Yargı Konseyi temsilcileri bugün, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani başkanlığında bir araya geldi.

Kürdistan Bölgesi Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Faiq ve Kürdistan Bölgesi Yargı Konseyi Başkanı Abdulcebbar Aziz Hasan’ın katılımıyla dörtlü zirve gerçekleştirildi.

Görüşmede, Irak Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi petrol ve gaz yasasına ilişkin 15 Şubat tarihli kararı görüşüldü.

Zirvede, Kürdistan Bölgesi’nin anayasal kurumlarının temsilcileri, “Irak Federal Mahkemesi’nin kararı kabul edilemez ve Kürdistan Bölgesi hiçbir şekilde haklarından vazgeçmeyecektir” dedi.

Zirvenin ardından yapılan ortak yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada,

Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz dosyasıyla ilgili kararının, Irak Anayasası’na aykırı olduğu belirtildi. Kararın, federal sistemin ruhu ve temellerine aykırı olup, Kürdistan Bölgesi’nin anayasal haklarının açık bir şekilde ihlali olduğu vurgulandı.

Kararın kabul edilemez olduğu ve Kürdistan Bölgesi’nin anayasal haklarından taviz vermeyeceğinin kaydedildiği açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin anayasal haklarının korunması için tüm yasal yollara başvurulacağı ifade edildi.

Katılımcılar, Federal Mahkeme’nin kararının kabul edilemez olduğunu, Kürdistan Bölgesi’nin anayasal haklarını kullanmaya devam ettiğini ve hiçbir şekilde anayasal haklarından vazgeçmeyeceğini, Kürtlerin hak ve yetkilerini korumak için tüm anayasal yolların kullanılacağını vurguladı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şu noktalara vurgu yapıldı:

  • Federal Mahkeme’nin kararı, federal sistemin içeriğine, metnine, ruhuna ve temeline aykırı olup, Kürdistan Bölgesi’nin anayasal hak ve yetkilerinin açık ihlalidir.
  • Mahkemenin kararı yürürlükteki bölgesel hakları tanımadığı için anayasa ihlalidir.
  • Mahkeme, Irak’ın 1976 ve 1985 anayasalarını esas almıştır ki bu anayasalar Irak’ın federal olmayan, katı merkeziyetçi yönetimi zamanında oluşturulmuş anayasalardır.
  • Bu karar sadece anayasanın ve federal sistemin ihlali anlamına gelmiyor; bu karar aynı zamanda tarafsız olunmadığının da işareti.
  • Kürdistan Bölgesi petrol sözleşmelerinin ve anlaşmalarının Kürdistan Bölgesi petrol ve gaz yasasına ve Irak anayasasının 112. maddesine göre yapıldığını yineliyoruz.
  • Federal Mahkeme’nin anayasanın hükümlerine göre kurulması ve anayasaya uygun olarak görevlerini yerine getirmesi gerektiği dikkate alındığında, tüm anayasal kurum ve organlar, anayasanın uygulanmasını ve sürdürülmesini güvence altına almalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu