Dünya

Rusya’dan NATO Zirvesi açıklaması: Batı, Rusya’ya hibrit bir savaş ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Batı, Rusya’ya karşı topyekûn, hibrit bir savaş ilan etti” açıklaması yaptı.

Rusya hükümeti dün Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi sonrası ilk kez açıklama yapıyor. NATO Zirvesi’nde Rusya’yı hedef alan kararlarda uzlaşmaya varılmasıyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “(Batılılar) Rusya’ya karşı topyekûn, hibrit bir savaş ilan etti” dedi. NATO Zirvesi’nde, NATO’nun doğu kanadına 40 bin asker yerleştirmesi kararı onaylanmıştı.

Lavrov, Moskova’da düzenlenen Gorçakov Diplomat Vakfı toplantısında konuştu.

Avrupa’daki siyasetçilerin, “Hitler Almanyası’nda” kullanılan “topyekün savaş” terimini Rusya’ya karşı kullandıklarını savunan Lavrov, “(Batılılar) Rusya’ya karşı topyekün, hibrit bir savaş ilan etti. Hedefleri gizli değil, Rus ekonomisini ve bir bütün olarak Rusya’yı yok etmek ve boğmak istediklerini alenen ilan ettiler” dedi. Rusya’nın izole edilemeyeceğine işaret eden Lavrov, “Dünyanın her yerinden çok sayıda dostumuz, müttefikimiz ve ortağımız var” diye konuştu.

Rusya’nın izole edilemeyeceğine işaret eden Lavrov, “Dünyanın her yerinden çok sayıda dostumuz, müttefikimiz ve ortağımız var.” ifadesini kullandı.

Batı ülkelerinin Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını etkilemek için “kışkırtıcı bir propaganda” yürüttüğünü savunan Lavrov, Ukrayna yönetiminin nükleer silah edinmesi isteğinden de endişe duyduklarını ifade etti. Lavrov, “Batı dışındaki dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu, tek taraflı oynanan bir oyuna girmek istemiyor. Muazzam bir baskı altındalar. Aynı şekilde, Pentagon’un Ukrayna’daki askeri-biyolojik programını gerçekleştirmek üzere en az üç düzine laboratuvar kurmasından da endişe duyuyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu