Connect with us

Dünya

Rusya’da yedek parça için uçaklar sökülüyor

Rus havayolu şirketlerinin, Batı yaptırımları yüzünden yaşanan yedek parça sıkıntısını gidermek için, ellerindeki uçakları sökmeye başladığı bildirildi.

Batı yaptırımları nedeniyle yedek parça temin edemeyen Rus havayolu şirketlerinin, ellerindeki uçakları sökmeye başladıkları bildirildi. Reuters haber ajansına sektörden bazı kaynakların aktardığına göre, aralarında kamuya ait havayolu şirketi Aeroflot’un da bulunduğu bazı şirketler, Kremlin’in Haziran’da açıkladığı tavsiyeler doğrultusunda, bazı yeni uçakları sökerek elde ettikleri yedek parçaları kullanma suretiyle, uçakların 2025’e kadar kullanılmasını hedefliyor.

Bu doğrultuda Aeroflot tarafından kullanılan Rus yapımı bir Sukhoi Superjet 100 ve Airbus A350 tipi yolcu uçakları halihazırda demonte edilmeye başlandı. İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, söz konusu Airbus’un oldukça yeni bir uçak olduğunu vurguladı. Aynı modeldeki diğer uçaklar için daha fazla yedek parçaya gereksinim duyan Aeroflot’un Boeing 737 ve Airbus A320’lerden bazı parçaları çıkardığı aktarıldı.

Diğer ülkeler opsiyon değil

Airbus A320, A350 ve Boing 737 ile 737 MAX gibi yeni nesil modellerin mütemadiyen en yeni teknik donanımla güncellenmesi gerekiyor. Bu nedenle Batılı uzmanlar, yaptırımların bir yıldan fazla sürmesi halinde Rus mühendislerin bu uçakları uçabilir durumda tutma konusunda oldukça zorlanabileceği öngörüsünde bulunuyor.

Rus hükumeti haziran ayında hava yolu şirketlerine yabancı üretimi uçakların en az 2025 yılına kadar uçmaya devam etmesini sağlamak için bazı uçakları yedek parça olarak kullanma tavsiyesinde bulunmuştu. Rusya’nın ülkeye yaptırım uygulamayan Asya ve Orta Doğu ülkeleri üzerinden yedek parça alma ihtimali de zayıf görünüyor. Bu ülkelerin Batılı devletler tarafından gelebilecek “ikincil yaptırım” endişesi nedeniyle Rusya’ya malzeme tedarik etmeyi kabul etmeyeceği düşünülüyor.(DW)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir