Ortadoğu

İran uzaya uydu fırlattı: Yalnızca sivil amaçlarla kullanılacak

İran, Rusya’nın yardımıyla uzaya bir uydu fırlattı. “Hayyam” uydusu, Kazakistan’ın güneyindeki Baykonur Uzay Üssü’nden uzaya gönderildi.

Kazak, KazTag ajansının haberine göre, uydu yerel saatle bugün 11.52’de Baykonur Uzay Üssü’ndeki 31 numaralı alandan Rus Soyuz 2.1b roketiyle fırlatıldı.

İran’ın söz konusu uydusuyla 16 küçük Rus yapımı uydu da uzaya gönderildi.

“Hayyam” uydusu, İran tarafından tarım, madencilik ve çevre sorunlarının gözlemlenmesi için kullanılacak.

İran Uzay Ajansı Geliştirme ve Stratejik Planlama Direktör Yardımcısı Said Sıddikiyan, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, adını 11 ve 12’nci yüzyıllarda yaşamış İranlı astronom, matematikçi ve şair Ömer Hayyam’dan alan uydunun fırlatıldıktan 9 dakika sonra 500 kilometre mesafedeki yörüngeye başarıyla yerleştiğini aktardı.

İran Uzay Ajansınca yapılan açıklamada, yüksek çözünürlüklü kamera ile donatılan uydunun, çevresel gözlemler için kullanılacağı ve tamamen İran’ın kontrolünde kalacağı belirtildi. Açıklamada, uydudan toplanan bilgilerin başka hiçbir ülke tarafından erişilemeyeceğini ve yalnızca sivil amaçlarla kullanılacağı vurgulandı.

Buna karşılık Washington Post gazetesinde geçen hafta yayımlanan ve ismi açıklanmayan Batılı güvenlik yetkililerine dayandırılan haberde, Rusya’nın “Ukrayna’ya karşı savaş sırasında İran’ın uydusundan faydalanabileceği” iddia edildi.

ABD, uydunun yalnızca Ukrayna’daki savaşta Rusya’ya yardım edeceğinden değil, İran’ın İsrail’i ve Ortadoğu’daki uzak ülkeleri izleyeceğinden endişe duyuyor.

İran ise uzay endüstrisinin bilimsel amaçları olduğunu söyleyerek iddiaları reddediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu