Connect with us

Makaleler

Reuters: Türkiye muhalefetinin göçmen karşıtı kampanyasının ortasında Suriyeliler arasında öfke ve korku

İngiltere’nin Reuters haber ajansı,28 Mayıs Pazar günü Türkiye’de yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Suriyelilerin durumlarına ilişkin analiz yayınladı.

Reuters haber ajansından gazeteciler Khalil Ashawi ve Ali Küçükgöçmen, “Türkiye’deki muhalefetin göçmen karşıtı kampanyasının ortasında uriyeliler arasında öfke ve korku” başlıklı analizlerinde Türkiye’deki Suriyelilerin görüşlerini aktardı.

Analizlerine 2012’de Suriye iç savaşından kaçarak Türkiye’ye sığınan iki yıl öncede vatandaşlık alan Ghaith Sameer’in anlatımlarıyla başlayan gazeteciler, Sameer’in ‘pazar günkü seçimin sonucunu endişeyle beklediğini, göçmenleri hızla ülkelerine geri göndermeyi vaat eden muhalefet adayının kazanmasından korktuğunu’ yazdı.

Sameer, Millet İttifakı ve ittifakın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim vaatlerine atıfla, “Muhalefetin sözleri beni korkutuyor; aynı zamanda sinirlendiriyor da çünkü Türk vatandaşlarını bizden nefret ettiriyorlar” dedi. Sameer, pazar günü Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini belirtti.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’na desteğini açıkladığını hatırlatan gazeteciler, Erdoğan’ın Suriyelilere ve Türkiye’deki göçmenlere karşı daha kabullenici olduğunu, fakat onun da göçmenlerin Suriye’ye dönüşünü hızlandırmak için hamle yaptığını kaydetti.

Ashawi ve Küçükgöçmen, “Suriyeliler için seçim ve Türkiye siyasetindeki göçmen karşıtı dönüş geleceklerinin üzerine bir belirsizlik gölgesi düşürüyor, bu ise pek çok kişinin sıfırdan başlamak için halihazırda öldürücü bir savaştan kaçtıkları memleketlerine dönmek zorunda kalıp kalmayacaklarını merak etmesine yol açıyor” gözlemini paylaştı.

Arkadaşlarının ve akrabalarının plan yapmak için seçimlerin geçmesini beklediğini anlatan Sameer de “Çoğu Suriyeli şimdi tüm hayatlarının gidişatının Türkiye’deki seçime bağlı olduğunu hissediyor” diyerek, kendisinin de ‘ne olur ne olmaz diye’ alternatif planlar yaptığını söyledi. Sameer, eşi ve iki küçük çocuğuyla birlikte Suriyeliler için şartların daha iyi olduğu Mısır ya da IKBY’ye taşınmayı da düşündüklerini aktardı.

Ümit Özdağ’ın mülteci karşıtı söylemlerini ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni göç karşıtı seçim posterlerini hatırlatan gazeteciler, böyle bir söylemin özellikle Suriyeliler için endişe verici olduğunu kaydetti. Ashawi ve Küçük göçmen, 40 yaşındaki Türkiye vatandaşı Suriyeli Ahmad’ın “İnsanlıktan biraz olsun nasibini almış biri Suriyelileri sınır dışı etmekle tehdit eden posterleri okul duvarlarında ve kalabalık caddelerde görmeyi kabul edebilir mi?” diye sorduğunu belirtti.

Suriyeli çocukların Türkçe eğitim aldığımı hatırlatan Ahmad, söz konusu dilin çocukları etkilemesinden endişe duyduğunu söyleyerek durumu ‘korkunç ve iğrenç bir nefret söylemi’ olarak nitelendirdi.

Gazeteciler, pek çok bölge ülkesi gibi Türkiye ve Erdoğan’ın da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile normalleşme adımları attığını,2015’ten bu yana Türkiye’de yaşayan Saad Abdalkader’in Esad iktidarda olduğu sürece Suriye’de istikrarın olmayacağı, kendisinin de Avrupa’ya gitmeyi düşündüğünü söyledi. Bir arkadaşının soyulduğu, ancak polise gittiği takdirde saldırıya uğrayacağından korktuğu bir olayı anlattı ve birçok Suriyelinin Türkiye’de kendilerini içinde hissettikleri tehlikeli durumdan dolayı rahatsızlığını dile getirdi.

Gazeteciler, analizlerine Ankara merkezli ekonomik düşünce kuruluşu TEPAV’da çalışan Suriyeli Ömer Kadköy, Suriyelilerin çocuklarına yabancı bir ülke gibi hissedecekleri kendi ülkelerinde hâlâ “sefalet ve korku” ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Kendi isteğiyle geri dönmesiyle ilgili olarak “Verilmesi kolay bir karar değil” dedi ve Türkiye’deki Suriyeli çocuklar için “Türk olan her şeyi şekillendirdiler. Onlara göre Suriye bir uyku vakti hikayesi” dedi.

Devamı…