Politika

Reuters: Türkiye çatışmaları durdurmak için asker gönderdi

Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye, Suriye Cumhurbaşkanı Başar Esad’a karşı mücadele eden silahlı gruplar arasındaki çatışmaları bastırmak için Rojava’ya asker konuşlandırdığını duyurdu.

Türkiye, Silahlı gruplar arasındaki çatışmaları durdurmak için bölgeye asker gönderdi.

Reuters’ın muhalif kaynaklar ve görgü tanıkları dayandırarak servis ettiği habere göre Türk tankları ve zırhlı araçları dün, Hayat Tahrir el Şam’ın (HTS) Ankara’nın desteklediği silahlı gruplardan aldığı Kefer Cenne yakınlarındaki noktalara yerleştirildi.

Geçen hafta bölgede yaşanan çatışmaların ardından, Cumartesi günü çatışmaları sonlandıracak anlaşmaya varılmış ancak bu anlaşma bir gün sürmüştü. Türk ordusu ve güvenlik birimleri barış anlaşması koşullarının uygulanması için tarafları yeniden masaya döndürmeye çalışıyor.

Her iki taraf ile de temaslarda bulunan eski bir muhalefet yetkilisi olan Waiel Olwan Reuters’a yaptığı açıklamada, “Türkiye çatışmaları sonlandırmak, Tahrir el Şam’ın ilerlemesine son vermek ve tarafları barış anlaşması koşullarını uygulamak için masaya döndürmek için olaya müdahale etti” dedi.

Rojava’da silahlı grupların kontrolundeki bölgelerde HTŞ ve SMO arasında ideolojik farklılıklardan dolayı gerginlik artıyor.

Türkiye, HTS’nin isyancıların elinde bulunan bölgelerdeki kontrolünü artırmasından ve Esad rejiminden kaçan 3 milyon Suriyeli’nin yaşadığı bölgeye Moskova’nın saldırı düzenlemesinin önünün açılmasından endişe duyuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu