Ortadoğu

Rapor: Irak Kürdistanı’nda petrol üretimi, kârlar istikrarlı

Amerikan danışmanlık firması Deloitte, Irak Kürdistanı’ndaki petrol sektörüne ilişkin üç aylık değerlendirmesini yayınladı.

Kürdistan Bölgesi’nin petrol sahaları 2021’in dördüncü çeyreğinde 37 milyon varilden fazla net petrol verdi. Deloitte’un raporuna göre variller ortalama varil fiyatı 68.43 dolardan satıldı.

Rapor 17 Mart tarihli ama Kürdistan Bölgesel Hükümeti dün yayınladı .

Bu rakamlar 2021’in üçüncü çeyreğine benziyor. Kürdistan Bölgesi , Deloitte’a göre bu süre zarfında ortalama 62,87 $ varil fiyatıyla 38 milyon varilden fazla petrol  üretti .

Bu, Kürdistan Bölgesi petrol sektörü için son dönemde gelecek vaat eden tek haber değildi. Gulf Keystone Petroleum, bu hafta 2021 karının neredeyse üç katına çıkarak 301.4 milyon dolara çıktığını duyurdu. Gulf Keystone Petroleum, Kürdistan Bölgesi’ndeki Shaikan sahasını işletmektedir.

Federal Irak’ta, devlete ait Irak Sondaj Şirketi, bu hafta Azerbaycan’ın devlet enerji şirketi SOCAR ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Üç yıllık anlaşma, iki tarafın petrol sondajı konusunda birlikte çalışmasını şart koşuyor. Irak Petrol Bakanlığı bir basın açıklamasında, Irak Sondaj Şirketi’nin sondaj faaliyetlerini hızlandırmak ve modern teknolojiyi uygulamak için uluslararası yardım aradığını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu