Yaşam

Prof. Dr. Kavak’tan Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi için uyarı: Küçük bir artçıda yıkılabilir

Maraş merkezli depremlerin ardından hasar alan iller arasında olan Diyarbakır için kritik bir uyarı geldi.

Yaklaşık 400 bin nüfusuyla kentin en büyük ilçelerinden olan Bağlar’ın zemin ve bina yapım tekniği açısından çok kötü durumda olduğu belirtilirken uzmanlar tarafından “Küçücük bir artçı depremde yıkılma durumu söz konusu.” yorumu yapıldı.

DHA’da yer alan habere göre, ilçede bina girişlerinin çoğunda, ‘Acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve tehlikeli durumu nedeniyle acilen yıktırılması gereken bina’ yazıları bulunuyor. Ancak, binaların bulunduğu alanlarda yayalar ve araçların geçiş yapması tehlikeye davetiye çıkarıyor.

Son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapılan açıklamada, kent genelinde 25 bin 97 bağımsız bölümden oluşan 6 bin 652 binanın yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, Bağlar ilçesinin zemin açısından ve bina yapım tekniği açısından çok kötü durumda olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kavak, “Bu yapıların çoğunda ağır ve orta hasarlı olduğu şeklinde kayıtlar mevcut. Bu ağır ve orta hasarlı binaların bir an önce program dahilinde belirli önlemler alınarak yıkılması çok önem arz etmektedir” diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bir deprem bölgesi olduğunu anlatan Prof. Dr. Kavak, her zaman depremin olmasının söz konusu olduğunu ifade etti. “Bu deprem Kahramanmaraş’ta da olabilir yansıması Diyarbakır’a olur, tabii Adıyaman, Bingöl veya Hakkari tarafında da olabilir. Sınırımızı aşan İran’da bile deprem olmasını hissediyoruz. Şu anda kayıt altına alınan binlerce depremimiz var.” diye konuşan Kavak, bu depremlerin bazılarının şiddetlerinin çok düşük olduğunu belirtti.

Bu depremlerin binalara çok ciddi hasar vereceğini söylemenin doğru olmayacağını dile getiren Kavak, “Şiddeti yüksek olan depremler veya artçı depremler bu binaların yıkımına sebebiyet verecektir. Dolayısıyla o binaların belirli program dahilinde kaldırılmasını temenni ediyoruz. Uygun teknikler ve koşullar sağlandıktan sonra kaldırılmasını öneriyoruz” dedi.

Binaların ağır hasarlı olması durumunda depremlerin sürekli sarsacağını söyleyen Kavak, şöyle devam etti: “Bina sürekli artçılarla sallanıyor, biz orta hasarlı ve ağır hasarlı binalardan ‘uzak durun’ diyoruz. Her an yakın çevremizde olan büyük bir artçıda veya ana depremde o binalar yerle bir olacaktır. Dolayısıyla şiddeti sınırlamak doğru değil ama binanın yorulmasına bakarak ancak bu soruya cevap verilir. Şu an Bağlar’da bulunan bütün ağır hasarlı veya orta hasarlı binalar hepsi yorulmuş durumda. Bitkin durumdalar, her an yıkılmaya maruz kalabilirler. Hatta belki küçücük bir artçı deprem şiddetinde yıkılma durumu söz konusu.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu