Yaşam

İlber Ortaylı: ‘Şırnak’ta üniversite olmaz; burada okunur’

Ortaylı” Bazı üniversiteleri açmasak iyi olurdu. Şırnak’ta üniversite olmaz; burada okunur.  Bu çok açık bir şey. Şırnak’ta kim okur üniversiteyi ? Kim ders yapar orada ? Burada çocuk büyükşehir de okuyacak, büyükşehri görecek. Oraya gidip üniversite açmakla mı olur bu iş? Bunu dediğimde çok kızmışlardı.” ifadelerini kullandı.

Tarihçi İlber Ortaylı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 27 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlediği etkinlikte, isminin verildiği Vefa Lisesi Kütüphanesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Ortaylı, sınav, kurs ve etüt merkezleri ve özel okullarla ilgili, “Eğitim ticarete döndü. İlan veren liseler türedi”  dedi.

Eğitim kurumlarının ticarileştiğini kaydeden İlber Ortaylı, ” Her ilana inanmayın. Dershanelerin başarı derecesi yüzde 20’lerdedir, yüzde 30 bile değildir ” dedi. Soruları da yanıtlayan Ortaylı, ” Fakat bazı üniversiteleri açmasak iyi olurdu. Şırnak’ta üniversite olmaz; burada okunur.  Bu çok açık bir şey. Şırnak’ta kim okur üniversiteyi ? Kim ders yapar orada ? Burada çocuk büyükşehir de okuyacak, büyükşehri görecek. Oraya gidip üniversite açmakla mı olur bu iş? Bunu dediğimde çok kızmışlardı.” diye konuştu.

Eğitimin uzaktan yapılmasını yanlış bulduğunu belirten Ortaylı, “Maalesef eski edebiyatımızı size öğretecek bir kültürümüz kalmadı. Yani eğitim enstitüleri kapatıldı. Kapatılması kötü niyetli olmadı. Şuurlu bir şeyden daha kötü. Düpedüz cehaletten ” diye konuştu. Gençlerin şiir edebiyat ve tiyatro öğrenmek zorunda olduklarını belirten Ortaylı, ” Meslektaşlarıma da yönelik bir şey.  Bilmek zorundasınız ve öğretmek zorundasınız ” dedi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 Ağustos 20222’deki açıklamasında Hakkari, Iğdır ve Şırnak’ta üniversitenin bulunduğunu belirterek “Hangi ilimiz olursa olsun, hepsinde elhamdülillah üniversitemiz var” demişti.(DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu