Dünya

Paris saldırganı bir kez daha gözaltına alındı

Fransa’nın başkenti Paris’te 23 Aralık’ta 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı düzenlediği şüphesiyle gözaltındayken dün sağlık durumunun değerlendirilmesi için psikiyatri kliniğine sevk edilen 69 yaşındaki Fransız, yeniden gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüpheli, bugün tahkikat hakimi karşısına çıkarılacak.

Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne ve 2 iş yerine düzenlenen 3 Kürt’ün öldüğü saldırı ile ilgili Paris Savcılığı’ndan bir açıklama yapıldı.

Fransız BFM TV kanalının haberine göre, Paris Savcılık Ofisi’nin açıklamasına, 69 yaşındaki Fransız saldırganın gözaltı sırasında “yabancılara karşı patolojik bir nefreti olduğunu” itiraf ettiği de yer alıyor.

Şüphelinin, gözaltında ayrıca saldırı günü yabancıları öldürmek için çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı Paris’in banliyösü Saint-Denis’ye gittiğini, burada az kişi olması ve kıyafetinin, silahının şarjörünü doldurmasına imkan vermemesi nedeniyle planladığı saldırıdan vazgeçtiğini söylediği de belirtiliyor.

Sanık ilk ifadesinde suçunu itiraf etti: “Tek pişmanlığım kendimi öldürememek”

Paris savcılığının açıklamasına göre, ifadesinde kendini “depresif” ve “intihara meyilli” olarak tanımlayan 69 yaşındaki Fransız zanlı, 2016 yılında yaşanan bir hırsızlık olayından bu yana “intihar etmeden önce” “hep göçmenleri, yabancıları öldürmek istediğini” de dile getirdi.

Savcılık, ayrıca sanığın olay sabahı silahıyla “yabancılara karşı cinayet işlemek için” önce Paris’in Saint-Denis bölgesine gittiğini söylediğini; sonrasında ise “kıyafetinin silahını kolayca yeniden doldurmasını engellediği için” bu bölgeyi hedef almaktan vazgeçtiğini kayda geçtiğini bildirdi. Sanık, kısa bir süre sonra nihayet Paris’in 10. bölgesindeki rue d’Enghien’e yürüdü. Zanlı, önünde ateş açtığı Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nin bu mahallede olduğunu bildiğini de itiraf etti.

“Bütün göçmenlere” kızgın olduğunu ve tanımadığı kurbanlara rastgele saldırdığını açıklayarak, tek pişmanlığının kendini öldürememek olduğunu söyledi ve her zaman “düşmanları mezara götüreceğini” düşündüğünü sözlerine ekledi ve “düşman” derken “Avrupalı olmayan tüm yabancıları” kastettiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu