Ekonomi

DTSO Başkanı Mehmet Kaya: Habur kapısı ihtiyaca cevap vermiyor

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Habur Sınır Kapısı’nda giriş-çıkışlarda yaşanan sorunlarla ilgili açıklama yaptı. Kaya, kapıda yaşanan rezalete bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan sorunlarla ilgili açıklama yaptı. Kaya, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan en önemli sınır kapısı, Avrupa’dan Ortadoğu’ya uzanan tedarik zincirinin de önemli geçiş noktalarından biri olan Habur Sınır Kapısı’nda iş insanlarının 2 gün boyunca araçlarında beklemek zorunda kaldığını, bu durumun da iş potansiyelini etkilediğini söyledi.

‘İŞ İNSANLARI KAPIDA BEKLETİLİYOR’

DTSO Başkanı Kaya, yetkililerin dikkatini çektiği açıklamasında şunları söyledi: “Ülkemizin dış ticaretindeki stratejik konumu itibariyle ülke ekonomisine katkı sağlayan Habur Sınır Kapısı artık ihtiyaçlara cevap veremeyecek duruma gelmiştir. Artan ticari potansiyele paralel olarak TIR ve kamyon gibi nakliye araçlarının yanı sıra, iş insanlarının ticari amaçlarla özel araçları ile ülkemize giriş çıkışlarındaki yoğunluklar da artmaktadır. Ancak artan yoğunluğa karşılık kapıdaki hizmet alanları ve idari birimler ihtiyaçları karşılamamaktadır. Özellikle özel araçlarla giriş çıkış yapmak isteyen iş insanları 2 gün boyunca araçlarında uyuyup sıralarını beklerken, taş, toprak ve sanayi ürünleri taşıyan tırlar ise bazen bir hafta boyunca kapıda beklemek zorunda kalıyor.”

Habur sınır kapısının sağlık turizmi açısından da son yıllarda önem kazanmaya başladığını belirten Kaya, “Bölgemizde bulunan kamu, üniversite ve özel sektöre ait son derece donanımlı hastanelerden tedavi hizmeti almak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Sağlık turizmi kapsamında giriş çıkış yapan hasta ve yakınlarının gümrük işlemlerinin uzun sürmesi çok daha yaşamsal önem arz etmektedir” dedi.

‘EN ÇOK İHRACAT IRAK’A YAPILIYOR’

Türkiye’nin en çok ihracat yapmakta olduğu 4’üncü ülkenin Irak olduğunu vurgulayan Kaya, şöyle konuştu: “Irak ile mevcut ticaretimizin geliştirilmesi için Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan yönetimsel yetersizlikler ve organizasyon eksiklikleri bir an önce giderilmelidir. Mevcut kontrol ve muayene peronların yanı sıra depolar, bekleme salonları gibi fiziki alt ve üst yapıların kapasiteleri arttırılarak bekleme süresini kısaltılmalıdır. Geçiş sürecinin en önemli aktörleri olan insan kaynakları kapasitesi ivedi olarak arttırılmalıdır.” (DUVAR)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu