Politika

PAK lideri Özçelik: Çatışmalar dursun masada tartışalım

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, “Sadece Kürt dili için, bu savaşın durdurulması için olsa bile, yine Kürt kimliğinin ve her türlü haklarının tanınması için herkesle oturmaya hazırız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde aralarında PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik’in de bulunduğu bazı Kürt parti ve yapıların temsilcileri Diyarbakır’da AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt ile bir sohbet toplantısı düzenlemişti.

RudawTV’de  Özçelik, görüşmenin içeriği ve bu konuda yapılan yorum ve eleştirilere yanıt verdi.

AK Partili Abdurrahman Kurt ile üniversiteden arkadaş olduklarını anlatan Özçelik, Kurt’un daha önce de Kürtçe seçmeli dil dersi konusundaki tavrı, kendilerine yönelik belediyelerin engellerinin kaldırılması gibi konularda çaba içerisinde olduğunu belirtti.

Görüşmenin Abdurrahman Kurt’un daveti üzerine düzenlendiğini, şahsının partisi ve ya Cumhurbaşkanı Erdoğan adına bu görüşmeye katılmadığını vurgulayan PAK Genel Başkanı Özçelik, spekülasyonlara yol vermemek için görüşmenin basına yansımadan önce kendilerinin görüşüne başvurulması gerektiğini söyledi.

Özçelik, “Onlarca görüşme oluyor, bunların hepsi basına yansımıyor ki. Kadı ki böyle bir zorunluluk ta yok. Sayın Abdurrahman Kurt bir sohbet yapalım istedi, biz de onun bilgisi olmadan bir açıklama olmasını istemedik. Biz de normal bir sohbet toplantısı yaptık” dedi.

PAK olarak Türkiye’deki tüm parti ve liderlerden resmi randevu talebinde bulunduklarını belirten Özçelik, şöyle devam etti:

“Biz Cumhurbaşkanı Erdoğan ile, Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ile de görüşme talebinde bulunduk. Kürt sorununun çözümü tartışılıyorsa biz de görüşlerimizi aktarmak istiyoruz dedik. Biz gizli saklı bir şey yapmıyoruz. Sayın Abdurrahman Kurt ile de gündeme ilişkin konuştuk, görüşlerimizi paylaştık. Aynı siyaset ve partiden olmadığımız için bir çok konuda görüşlerimiz farklıdır. PAK 2020’de partilerle görüşmek istediğimizi açıkladık. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile iki başkan yardımcımız Ankara’da görüştü. Cumhurbaşkanı ile de görüşme talebimiz oldu. Bazı partiler bu görüşmelere karşı çıkıyor olabilir ama biz karşı değiliz. Sadece Kürt dili için olsa bile, bu savaşın durdurulması için olsa bile, Kürt kimliğinin ve her türlü haklarının tanınması için Türkiye devleti ile oturmaya hazırız. Nihayetinde muhatabımız onlardır. Bu, Türkiye’de bize dayatılan sistemi kabul ettiğimiz anlamına da gelmiyor. PAK olarak programımızda Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkından, federalizmden, bağımsızlıktan bahsediyoruz. Bu nedenle bu partiler ve devletle oturup taleplerimizi dile getirebilmeliyiz.”

Bu tür görüşmelerin devam etmesini istediklerini belirten Özçelik, “Sayın Kurt partisi adına bu görüşmeyi yapmadığını vurguladı. Biz kendisine burada dile gelen görüşlerimizi partisi ile Cumhurbaşkanı ile de paylaşabileceğini söyledik. Sadece Sayın Abdurrahman Kurt ile değil, diğer partiler ve isimlerle de görüşebileceğimizi dile getirdik. PAK, PSK ve TDK-TEVGER olarak Kürt milletinin acil talepleri adıyla bir çalışma başlattık. Kürt kimliği tanınsın, Kürtçe resmi eğitim dili olsun, düşünce ve örgütlenme özgürlüğü olsun, Kürdistan ismi üzerindeki yasak kalksın, siyasetçilerin düşünceleri nedeniyle yargılanmaları son bulsun istiyoruz” dedi.

Mustafa Özçelik, “Bunlar bizim genel taleplerimiz. Kiminle görüşürsek bu taleplerimizi dile getireceğiz” diye konuştu.

Özçelik, “toplantıyı yeni bir süreç için bir nabız yoklaması ve bu konuda sizin görüşünüze başvurulması gibi görüyor musunuz” şeklindeki soruya, “Böyle bir hava göremedik. Çünkü savaş ve çatışma atmosferi hakim. Açık da söylüyoruz; Türkiye devleti tüm Kürt partileri ile diyalog yolunu açmalı. Biz savaşa karşıyız. Devletin askeri operasyonların ve PKK’nin silahlı savaşının da Kürtlere zarar verdiğini hep söylüyoruz. Sorunun diyalog, demokrasi ile siyaset ve sivil yöntemlerle çözülmesi gerektiğini savunuyoruz ve şimdi de çağrı yapıyoruz; çözüm için savaş ve çatışmalar dursun gelip masada oturup tartışalım. Hatta biz başka bir şey daha söylüyoruz; kimsenin dilimi, kimliğimi, temel taleplerimi savaşa bağlamasına hakkı yok. Bu kabul edilemez. Biz bunu devlet yetkililerine de söylüyoruz, bunlar kayıtsız şartsız bizim en doğal haklarımızdır ve gerekçesiz kabul edilmelidir” sözlerini sarfetti.

Çözüm sürecini desteklediklerini hatırlatan Özçelik, “Ancak süreç Kürt ve Kürdistan sorununun çözümü değildi, bu konular gündeme gelmedi. Bugün de çatışmalar dursa, diyalog yolu açılsa, siyasi çalışmaların önü açılsa biz PAK olarak sürecin bir tarafı olmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Askeri yöntemlerle sorunun çözülemeyeceğini daha önce defalarla dile getirdiklerini, operasyonlara karşı çıktıklarını dile getiren PAK Genel Başkanı, “Yüzbinlerce Kürt öldü, Kürtler ortadan kalktı mı, hayır. Gidip Güneyi de Rojava’yı da işgal etsen bu sorun bitmez. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Irak’ın kuzeyinde yaptığımız hatayı Suriye’nin kuzeyinde tekrarlamayacağız’ diyor. Yani Kürtlerin bir statü sahibi olmasına izin vermeyeceğiz. Bu yanlıştır. Çok açıkça Kürt taraflar olarak devlet ile oturmalı ve bu politikanın yanlış olduğunu, çözümün karşılıklı anlayış ile mümkün olabileceğini dile getirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“2002’deki AK Parti ile bugünkü AK Parti 180 derece değişmiş” diyen Özçelik, “Bu saatten sonra kalkıp seçim hesapları ile çözüm için adım atmaları da çok çok uzak bir ihtimal olarak görülüyor” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu