Kültür & Sanat

Oyuncu Cahit Şahin Yalçın: Kürt sineması gün geçtikçe daha iyiye gidiyor

16 Kasım günü kapılarını açan 8’inci Duhok Uluslararası Film Festivalinde konuşan Diyarbakırlı sinema oyuncusu Cahit Şahin Yalçın, “Kürt sineması gün geçtikçe daha iyiye gidiyor ama Kürt yönetmenlerinin sorunu her alanda yer almak istemeleri” dedi.

Festivalde yarışan filmlerden biri de, vizyona girdikten bu yana büyük beğeni toplayan ve Kürdistan’da gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek hazırlanan “Be Niştiman” (Ülkesiz/Landless) filmi.

Yönetmenliğini Rojhılatlı Kürt yönetmen Touraj Aslani’nin yaptığı ve ünlü sanatçı Hani ile Cahit Şahin Yalçın’ın rol aldığı film  IŞİD savaşı döneminde Kürdistan ve bölgede yaşanan durum anlatılıyor. 

Filmde, sanatçı bir kadın ve eşinin vatanı savaş ve kaos nedeniyle terk etmeye karar vermeleri ile çıktıkları tehlikeli yolculuk anlatılıyor.

Festival kapsamında Duhok’ta bulunan oyuncu Cahit Şahin Yalçın, “Festivali çok iyi gördüm ve başarıyla devam ediyor. Burada olduğum için çok mutluyum. Festival hem katılım hem de teknik olarak oldukça başarılı” dedi.

2017’de Duhok’taki Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” seçilmiş ancak o yıl kendisi hazır olamamıştı.

“Be niştiman” filmi hakkında konuşan deneyimli oyuncu, çekimlerinin bir kaç ay sürdüğünü, filmin mesajının da o dönem yaşanan acı olayları estetik ve sinema tekniği ile izleyici ile buluşturmak olduğunu  söyledi.

Yalçın, filmin içeriğinin hayatı, savaşı, savaş sırasında mültecilerin durumunu anlattığını, çekimlerin de mültecilerin geçtiği yerlerde çekildiğini belirterek, “Ben de bu duyguyla rol oynadım” dedi.

Filmin senaryosunu okuduktan sonra bu filmde rol almak istediğini anlatan Yalçın, “Filmde rolümüz tanker içerisinde geçiyor. Nasıl o kadar saat dayanacağız diye düşündüm. Ancak o hissi yaşamak için gerekliydi” diye konuştu.

Yalçın, “Kürt sineması gün geçtikçe daha iyiye gidiyor ama Kürt yönetmenlerinin sorunu her alanda yer almak istemeleri. Bu soruyu ele almamız gerekiyor. Profesyonel bir bölüm tercih etmeliyiz. Kürt yönetmenleri ise sinemanın her alanında yer almak istiyor” şeklinde konuştu.

Cahit Şahin Yalçın, “Duhok’ta olduğum için çok mutluyum, evimde gibiyim. Burada çok sayıda oyuncu ve yönetmen de tanıdım” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu