Analiz

ORC Araştırma Müdürü Pösteki: Şu anda seçimin ilk turda bitmeme ihtimalinin tek sebebi Muharrem İnce

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine yaklaşırken herkesin merak ettiği Cumhurbaşkanı kim olacak?sorusu. Bu sorunun cevabını beklerken anket çalışmalarından yapılan değerlendirmelere göre yorumlar yapıyoruz. Bu anket çalışmalarından 7-11 Nisan tarihleri arasında yapılan anket sonucunu ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki değerlendirdi.

Pösteki,7-11 Nisan tarihleri arasında 42 ilde 5400 katılımcı ile gerçekleştirdikleri seçim anketinin sonuçlarını değerlendirdi. Muharrem İnce’nin oy oranının yüzde 7.2 olduğunu ve bu oranın daha fazla artmayacağını öngören Pösteki, “Şu anda ilk turda bitmeme ihtimalinin tek sebebi Muharrem İnce’nin oy yüzdesi” dedi. Pösteki, “Muharrem İnce’nin seçmeninin seçim zamanına yakın tavrını güçlü olan adaydan yana kullanacağını düşünenlerdenim” görüşünü ifade etti.

Mehmet Pösteki, Sözcü yazarı Ruhat Mengi’ye konuştu. Cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin gerçekleştirdikleri ankette seçimlerin ikinci tura kalacağı görülürken, Pösteki bu çalışmayı şöyle değerlendirdi:

“Şu anki eğilim işin ikinci tura kalacağını gösteriyor. Bunu aslında şöyle değerlendirmek lazım; değişim isteyen yüzde 60’a yakın bir kesim var, bunun büyük çoğunluğunu Kemal Kılıçdaroğlu’na verilecek oylar oluşturuyor, kalanlar da aslında değişim istiyor. Muharrem İnce’ye verilen oyların çok çok küçük bir kısmının bile Kılıçdaroğlu’na geçmesi halinde ilk turda seçimin sonuçlanacağı verilere yansıyor. Tabii burada “Muharrem İnce neden adaylıktan çekilmiyor?” gibi şeyler söylemek bizim işimiz değil, biz olanı yorumluyoruz ama muhalefet seçmeni bir aday etrafında birleşmiş görünüyor. Bu sadece CHP’li veya İYİ Parti’li seçmenler değil, bahsettiğim şey bir değişim, insanlar bir değişim istiyorlar. Anket yaparken de örnek veriyorum; Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini belirtenlerin belki yarısı gönüllü bir şekilde “Evet biz Kılıçdaroğlu’na oy vereceğiz” diyor bir bölümü de artık bir değişim istediği için çoğunluk oyların toplandığı adaya vermeyi düşünüyor. Şu anda ilk turda bitmeme ihtimalinin tek sebebi Muharrem İnce’nin oy yüzdesi, bununla alakalı da Muharrem İnce’nin seçmeninin seçim zamanına yakın tavrını güçlü olan adaydan yana kullanacağını düşünenlerdenim.

”Muharrem İnce’nin maksimum oy oranı yüzde 7’dir”

Her ne kadar Muharrem İnce’nin popülaritesi çok konuşuluyor olsa da çok fazla tepki de oluşmaya başladığını, istifalar olduğunu görüyoruz. Ama gördüğümüz tablo, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk tura çok yakın olduğunu gösteriyor. Bizde şu an çıkan oran Muharrem İnce’nin maksimum oy oranıdır, şu anki eğilime göre oy oranı yüzde 7’dir, bu oran yukarılara doğru seyretmez ya bu şekilde kalacaktır ya da aşağı doğru seyredecektir. Diğer adayların kampanya programına göre şekillenecektir.”

Daha önce birçok seçimde Cumhur İttifak’ı öndeydi Recep Tayyip Erdoğan biraz gerideydi, şimdi ise Erdoğan partisinden biraz daha önde. Bunun tek sebebi; bu seçimin tamamen başkanlık seçimine dönmüş durumda olması, Meclis vurgusu daha çok partilerin ve teşkilatların meselesi, seçmen daha çok cumhurbaşkanı seçimine odaklandığı ve çok sayıda parti ismi geçtiği için seçmen parti anlamında bir yönelim içinde değil. Ne olursa olsun, cumhurbaşkanlığı adayları ve parti listelerinin belli olmasıyla birlikte artık insanlar yavaş yavaş kararlarını vermeye başladılar, ‘kararsız’ oranımız bu ay yüzde 7’lere düştü, önceki aylarda yüzde 10, yüzde 15’lerin üzerindeydi. Yavaş yavaş insanlar artık kararını veriyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmesi hiç zor değil, olağan görünüyor.

”HÜDA PAR meselesinin AK Parti’ye yarardan çok zarar vereceğini düşünüyorum”

Pösteki, “DSP’nin, HÜDA PAR’ın, Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na girmesi sonucu nasıl etkiledi?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Parti parti analizlerini yapmak gerekirse; DSP ismi olan eski bir parti, aslında ittifaka dahil olmasının sebebi isminden dolayı, bir oy katkısı anlamında yararı veya zararı olacağını düşünmüyorum. Cumhur İttifakı’nın kalabalık bir görüntü vermek istemesinden dolayı çıkmış bir durum. DSP’nin ne önceki ne şu anki seçmeni bu ittifaka onay vermiyor, birçok teşkilat ve genel merkez yöneticileri de istifa etti, bu nedenle DSP’nin herhangi bir katkısı olmaz. HÜDA PAR’a gelecek olursak; kitlesel bir oya sahip bir parti ama HÜDA PAR meselesinin ben AK Parti’ye yarardan çok zarar vereceğini düşünüyorum. Son zamanlarda kamuoyunun tepkisine bakacak olursak böyle görünüyor. Yalnızca Yeniden Refah Partisi’nin genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti’ye katkısı olabileceğini söyleyebiliriz.”

”HDP’nin oylarının eskisi kadar olacağını düşünmüyorum”

Pösteki, HDP’nin seçimlere etkisini de şöyle değerlendirdi:

“HDP, Yeşil Sol Parti olarak giriyor genel seçime, fakat oylarının eskisi kadar olacağını düşünmüyorum çünkü TİP yükselişte ve hem HDP’den hem de CHP’den oy çekiyorlar. Bu seçimde HDP’nin oy oranı kaç olur bilemiyorum ama cumhurbaşkanlığı seçimi noktasında zaten partinin göstermiş olduğu tavrı HDP seçmeni de büyük ölçüde gösterecektir.”

Yazının Tamamı:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu