Politika

Kobane Davası’nda savcı, HDP’lilerin ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi

Eski HDP eş genel başkanlarının da aralarında bulunduğu 36 sanıklı davada esas hakkında mütalaa açıklandı. Buna göre, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın arasında bulunduğu 36 sanığın en az bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 108 sanıklı davanın dünkü celsesinde duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. 5 bin 268 sayfalık mütalaayı özetleyerek anlatan duruşma savcısı, sanıkların olay tarihindeki terör olaylarının başlamasında ve eylemlerin Türkiye geneline yayılmasında doğrudan sorumlu oldukları, söz konusu isimlerin, örgüte müzahir kitlelerin sokağa çıkması için çağrıda bulunduklarına dikkat çekti.

6-8 Ekim 2014’te Kobani’de yaşanan olayları bahane ederek yaptıkları çağrı ile 35 il ve 96 ilçede yasa dışı gösteriler başlatan, Yasin Börü’nün de aralarında olduğu 37 kişinin ölümüne neden olan HDP’liler için istenen cezalar belli oldu. Savcılık Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın arasında olduğu 25 sanığa 7’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Savcı, mütalaasında şu ifadeleri kullandı: “Olaya karışan sanıkların PKK/KCK silahlı terör örgütünün değişik birimlerine ve bileşenlerine ait üye ve yöneticileri olduğu görülmektedir. Tüm sanıklar, suçları PKK silahlı terör örgütüyle birlikte, bu örgüt çerçevesinde işlediklerinden meydana gelen suçların tamamından ayrı ayrı cezalandırılmasına karar verilmesi gerekmektedir. Sanıklardan bir kısmının HDP ve BDP isimli partide yer aldıkları ve bazılarının milletvekili oldukları görülecektir.”

Savcılık mütalaanın sonuç kısmında yargılanan isimlerin ‘Türk Ceza Kanunu (TCK) 302’ ile ’37’nci madde’ ve ‘Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 5\1 kapsamında müşteki\birlikte fail sıfatıyla’ cezalandırılmasını istedi. Savcılık ayrıca ceza oranının ortaya çıkan zarar hesaplanarak belirlenmesini istedi. Böylece savcılık aralarında Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da olduğu HDP’liler için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Mütalaada ayrıca tutuksuz yargılanan Ayhan Bilgen, Bircan Yorulmaz, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Gülfer Akkaya, Gülser Yıldırım, İbrahim Binici, Mesut Bağcık, Pervin Oduncu, Nezir Çakan, Sırrı Süreyya Önder ve Sibel Akdeniz hakkında tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılmasını ve tutuklu siyasetçilerin tamamımın tutukluluk halinin devam etmesini talep etti.

Mütalaada demans hastası olan ve tahliye edilen Aysel Tuğluk ile Ahmet Türk’ün sağlık sorunları gerekçesiyle tutuksuz hallerinin devamı talep edildi.

Esas hakkındaki beyanlarının alınması için duruşmanın kesintisiz yürütülmesine karar verilerek, bir sonraki duruşma 3 Temmuz’a ertelendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu