Yaşam

Öğrencilere derste Kürtçe ve Arapça öğreten öğretmene aylık kesme cezası

Mersin’in Akdeniz ilçesinde görev yaptığı okulda öğrencilere Kürtçe ve Arapça öğrettiği gerekçesiyle öğretmen Hüdai Morsümbül’e aylık kesme cezası verildi.

Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Morsümbül’e verilen ceza kendisine tebliğ edildi.

Tebliğnamede, “Daha önce şikayet edilmenize ve uyarılarımıza rağmen 5. sınıflarda uygulanması gereken Türkçe dersi uygulamanın dışına çıkarak Türkçe derslerinde Kürtçe ve Arapça öğrettiğiniz, Kürtçe ve Arapça kelimeler yazdırdığınız anlaşıldığından, 657 sayılı Devlet Memurlar Kanununun 125/C-a maddesine göre ‘1/30 Oranında Aylık kesme’ cezası ile cezalandırılmanız teklif edilmiştir… Hakkınızda isnat edilen fiilin soruşturma dosyası bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi sonucunda subuta erdiği anlaşılmıştır. Devlet Memurları Kanununun ilgili maddesine göre 1/30 oranında aylık kesme cezası ile cezalandırılmasını uygun görülmüştür” ifadeleri yer alıyor.İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tebliğnamesi

Morsümbül: Türkçe’yi öğretmek için yaptım

Hüdai Morsümbül, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne karara itiraz ettiğini ettiğine dair bir dilekçe sundu. Morsümbül dilekçesinde, Kürtçe ve Arapça derslerini veli ve öğrencilerin talebi üzerine Türkçe’yi daha iyi kavramaları için değerlendirdiğini söyledi. Talebin velilerden geldiğini ifade eden Morsümbül velilerin ifadelerine başvurmasını istedi ve tutumunun ceza değil ödül hak eden bir tasarruf olarak değerlendirilmesini talep etti.

Siyasiler sahip çıktı

Morsümbül’ün para ile cezalandırılmasına siyasi parti temsilcilerinden tepki mesajları geldi. AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda Morsümbül’e sahip çıktı. Kurt, “Yaptığımız araştırmalar Hüdai Morsümbül’ün haksız ithamlarla karşılaştığı yönündedir. AK Parti Hükümetinin sağladığı yasal imkânları ve garanti altına aldığı hakları uygulamasına katkı sunmayı suç gibi göstermek bizzat partimizin altını oymak, insanlarımızı kriminalize etmektir. Bu çerçevede olayın takibini yapıyoruz. Adil şahitler olmak zorundayız.”

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen de, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, Morsümbül’e ceza verilmesini “ırkçılık” olarak değerlendirdi ve şu ifadeleri kullandı: “Öğrencileri ile Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle sürgün edilen öğretmen Hüdai Morsümbül’e bu sefer de para cezası verildi. Tekrarla: Bir öğretmenin öğrencileri ile Kürtçe konuştuğu için cezalandırılması, ırkçı saik barındırır ve insanlığa karşı büyük kötülüktür. Hocamızın yanındayız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu