Connect with us

Yaşam

Nevroz kutlamalarında Diyarbakır – Bismil’de beş yaşındaki ikizler gözaltına alındı iddiası

Diyarbakır Bürosu Çocuk Hakları Merkezi, Bismil ilçesinde 19 Mart’ta düzenlenen Nevroz kutlamalarında yöresel kıyafet giydikleri gerekçesiyle beş yaşındaki ikizlerin anneleriyle birlikte gözaltına alındığı iddiası üzerine polisler ve soruşturma savcısı hakkında suç duyurusunda bulundu. Emniyet yetkilileri ise çocuklara gözaltı iddiasını reddederek, Diyarbakır Valiliği’nin konuyla ilgili açıklamada bulunacağını söyledi.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin açıklamasına göre, 19 Mart’ta Bismil ilçeside düzenlenen Nevroz kutlamasında geleneksel kıyafet giyen çok sayıda kişinin alana girişleri engellendi, suç şüphesi olmaksızın, yakalama ve gözaltı işlemi yapıldı.

Açıklamada, anneleri Zeynep B. ile birlikte geleneksel kıyafet giyen beş yaşındaki A.B. ve E.B.’nin de kıyafetlerinde bulunan sarı-kırmızı-yeşil renkler gerekçe gösterilerek alana girişlerinin engellendiği, kıyafetlerinin çıkartıldığı ve yakalama işlemi yapılarak anneleri Zeynep B. ile birlikte emniyete götürüldüğü belirtildi.

Baronun açıklamasında, Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği’nin 19. maddesine göre 12 yaşından küçük çocukların suç nedeniyle yakalanmayacağı ve suç tespitinde kullanılamayacağı hatırlatıldı. Buna rağmen beş yaşındaki çocuklara yakalama ve gözaltı işlemi yapılarak kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlal edildiği dile getirildi.

Barodan suç duyurusu

Çocukların geleneksel kıyafetlerinin çıkartılmasıyla işkence, insanlık dışı ve kötü muamele yasağı, barışçıl toplanma hakkı ile özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğinin vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:

İki çocuğun kesk û soru zer (sarı-kırmızı- yeşil) renkli motiflerin yer aldığı geleneksel kıyafet giymesi nedeniyle haklarında işlem yapılması üzerine TCK’nın 94. (Eziyet suçu), 109. (Kişiyi Hürriyetin Yoksun Bırakma) ve 257. maddeleri gereğince ilgili kolluk görevlileri hakkında gerekli tahkikatın yürütülerek cezalandırılmaları amacıyla Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak kolluk görevlileri ve soruşturma savcısı hakkında suç duyurusu ve şikayet başvuruları yapılmıştır.”

Diyarbakır Barosu’ndan Twitter’de yapılan açıklamada ”Newroz Kutlamasına Katılan Çocukların Keyfi Ve Hukuk Dışı Yöntemlerle Alıkonulmasını Ve Yargı Tehdidine Maruz Bırakılmasını Kabul Etmiyoruz”. denildi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir