Connect with us

Ortadoğu

Nerçirvan Barzani Bağdat’ta Şii ve Sünni liderlerle görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Sünni ve Şii liderlerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Başkan Nerçirvan Barzani, ziyareti kapsamında Sünni Azim Koalisyonu Başkanı Musenna Samerayi, Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım el-Araci, Irak Ulusal Hikmet Hareketi Başkanı Ammar el Hakim, Irak eski Başbakanı Adil Abdulmehdi, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ve Sadr Hareketi yetkilileri ile bir araya geldi.

Barzani-Samerayi görüşmesi

Başkan Neçirvan Barzani ile Azm Koalisyonu Başkanı Musenna Samerayi arasında yapılan görüşmede, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki son siyasi gelişmeler ve güvenlik gelişmeleri ele alındı. Görüşmede ayrıca sorunların çözümü ve yeni hükümetin gündemini desteklemek için Iraklı taraflar arasındaki iş birliğinin önemi vurgulandı.

Barzani- Araci görüşmesi

Barzani, Azm Koalisyonu ile yaptığı görüşmeden sonra Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım el-Araci ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, taraflar arasındaki iş birliği ve komşularla sorunların çözümünün önemi vurgulanarak diyalog ve diplomatik prosedürlerin gerekliliğine dikkat çekildi.

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım el-Araci, Erbil ve Bağdat’ın çok iyi bir anlaşma aşamasına geldiklerini ifade ederek “Irak sınırlarının ihlal edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

Barzani-el Hakim görüşmesi

Başkan Neçirvan Barzani Bağdat’ta Hikme Hareketi lideri Seyyid Ammar el-Hakim ile bir araya geldi.

İki taraf, içinde bulunduğumuz hassas dönemin zorluklarına karşı koymak ve yeni Irak federal hükümetinin gündemini başarıyla uygulamasına destek olmak için ülkedeki siyasi partiler ve topluluklar arasında birlik, işbirliği ve ortak anlayışa duyulan ihtiyacı vurguladı.

Her iki taraf da, ülkedeki mevcut dönemin ve mevcut durumun, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki yetkililerin ve ilgili tarafların, Erbil ile Bağdat arasında bekleyen sorunlar da dahil olmak üzere, ülkenin sorunlarını çözmek için ortak sorumluluk almalarını ve işbirliği yapmalarını gerektirdiği konusunda mutabık kaldı.

Barzani-Abdülmehdi görüşmesi

Başkan Neçirvan Barzani Bağdat’ta Irak eski Başbakanı Dr. Adel Abdul Mehdi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

İki taraf, ülkedeki gelişmeler ve durum hakkında görüş alışverişinde bulundu ve Irak hükümetinin gündemini ülkedeki tüm toplulukların haklarını güvence altına alacak ve Irak halkının talep ve mağduriyetlerine cevap verecek şekilde uygulaması için desteklenmesi gerektiğini görüştü. halka açık.

İki taraf, ülkenin sorunlarını çözmek ve Irak’ın istikrarını ve egemenliğini korumak için tüm Irak güçleri ve tarafları arasındaki dayanışma ve işbirliğinin önemini vurguladı.

Barzani-Sudani görüşmesi

Barzani ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani görüşmesinde, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde güvenlik, siyaset ve hizmet sektörlerindeki son gelişmeler ele alındı.

Toplantıda güvenlik, siyasi süreç ve kamu hizmetlerine ilişkin ülkedeki son gelişmeler tartışıldı ve yeni Irak kabinesinin gündeminin bir parçası olan Irak Federal Hükümeti ile Kürdistan Bölgesel Hükümeti arasındaki koordinasyon ve çabaları da dahil olmak üzere birçok acil konu vurgulandı. ülke genelinde hizmetleri geliştirmek.

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi’nin son toplantısında alınan kararlar uyarınca her iki taraf da güvenlik sorunlarının çözülmesinin ve komşu ülkelerle sınır bölgelerinde barış ve istikrar için çalışmanın önemini vurguladı.

Başkan Neçirvan Barzani 22 Kasım’da Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların çözümünü gösüşmek üzere Bağdat’a gitmiş ve Cumhurbaşkanı Latif Reşid ile Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani başta olmak üzere siyasi tarafların liderleri ile bir araya gelmişti.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir