Ortadoğu

Neçirvan Barzani’den kimyasal saldırı mesajı

Neçirvan Barzani, eski Irak rejiminin kimyasal silahlarla saldırı düzenlediği Balisan, Şeyh Wesanan ve Xoşnaweti Vadisi bölgelerinde şehit düşenleri andı.

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, yayımladığı mesajda, “Bugün, 16 Nisan günü, eski Irak rejiminin Kürdistan’da sivil halka yönelik dehşet verici kimyasal saldırıların başlangıcı olan bir suçunun 36’ncı yıldönümü. O gün Balisan, Şeyh Wesanan ve Xoşnaweti Vadisi halkı ve güzel doğası kimyasal saldırıya uğradı” dedi.

Saldırıda şehit düşenleri anan Neçirvan Barzani, “O felaketin, eski rejimin tedavilerine dahi izin vermediği, aile ve yakınlarıyla birlikte büyük acılara maruz kalan kurbanlarını da selamlıyoruz” ifadesini kullandı.

Neçirvan Barzani, mesajının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Balisan, Şeyh Wesanan ve Xoşnaweti Vadisi her zaman emeğin, mücadelenin, rejimin zulüm ve baskılarına direnişin merkezi, Peşmerge ve Kürdistan devrimlerinin sığınağı, destekçisi olmuştur. Bu yüzden ilk kez 1987 baharında bir kez daha rejimin saldırı ve kimyasal saldırılarına maruz kaldılar.

Bu bölgelere ve bu bölgelerin vatansever halkına her yönüyle daha fazla önem verilmesi ve daha iyi hizmet edilmesinin öneminin vurgulayan Barzani, “Şehitlerimizin ruhu şad olsun, hatıraları daim olsun”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu