Ortadoğu

Neçirvan Barzani’den Erbil’e düzenlenen saldırıyı kınama

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzaniden Erbile düzenlenen saldırıyı kınadı. Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak’ın Erbil kentine gerçekleştirilen füze saldırılarını şiddetle kınadı.

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, Barzani’nin saldırıya ilişkin mesajına yer verildi.

Açıklamaya göre, Barzani, dün gece herhangi bir gerekçe olmadan balistik füze ile bölge halkının güvenlik ve istikrarını hedef alan saldırıyı şiddetle kınadı.

“Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de dün gece geç saatlerde halkımızı, Kürdistan’ın güvenliğini ve istikrarını hedef alan, korkakça ve vahşi bir şekilde düzenlenen füze saldırısını şiddetle kınıyoruz.

Saldırının herhangi bir can kaybına yol açmamış olması en büyük tesellimizdir, vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileğinde bulunuyoruz. Zorluk, tehdit ve tehlikelere karşı, Kürdistan’ın tüm tarafları ve bileşenlerine uyum, birlik ve yeniden birleşme çağrısı yapıyoruz.

Erbil’i bu şekilde hedef almak, Irak’ın güvenlik, istikrar ve egemenliğinin aleni ihlalidir ve durumu daha da karmaşık hale getirmekten ve tüm Irak’ın bugününe ve geleceğine zarar vermekten başka bir sonuç vermeyecektir.

Irak federal hükümetini ve uluslararası toplumu bu saldırılara karşı ciddi bir şekilde ayağa kalkmaya ve ülkenin egemenliği ve istikrarının, vatandaşlarının güvenlik ve güvenliğinin bir daha ihlal edilmemesi için her türlü çabayı göstermeye çağırıyoruz.”

Ne oldu?

Erbil’de füze saldırısı düzenlendi

Kürdistan Bölgesi Yönetimi Anti-Terör Birimi, Erbil’in Irak dışından 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını duyurmuştu.

Anti-Terör Birimi, saldırıya ilişkin resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamasında, “Başkent Erbil, Kürdistan Bölgesi ve Irak dışından balistik füzelerle saldırıya uğradı.” ifadelerini kullanmıştı.

Saldırının “doğudan yönlendirildiği”, gece saat 01.00’de gerçekleştiği ve 12 balistik füzenin Erbil’deki ABD konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı aktarıldı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu