Ortadoğu

Erbil’i hedef alan füze saldırısını İran Devrim Muhafızları üstlendi

İran Devrim Muhafızları, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’e düzenlenen saldırıyı üstlendi. Açıklamada, İsrail hedeflerinin vurulduğu savunuldu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’e dün düzenlenen füze saldırısını İran Devrim Muhafızları üstlendi. İran devlet medyasından yayınlanan açıklamaya göre Devrim Muhafızları, Erbil’de İsrail’e ait hedeflerin vurulduğunu savundu; açıklamada ‘İsrail’in kendilerini hedef alması halinde sert, kararlı ve yıkıcı yanıt verileceği’ uyarısı yapıldı.

Erbil Valisi Ümit Hoşnav ise kente düzenlenen füze saldırılarının hedefinin “İsrail üsleri” olduğu iddialarının “temelsiz” olduğunu söyledi. Erbil merkezli Rudaw kanalının haberine göre, Vali Hoşnav, “Erbil’de İsrail üsleri olduğu” iddiasını reddetti.

Kürdistan Bölgesi Yönetimi Terörle Mücadele Birimi, Erbil’in Irak dışından 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını duyurmuştu. Lübnan’da Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen “Al Mayadeen” televizyonunda yayınlanan haberde ise Erbil’deki saldırının hedefinin “orada bulunan İsrail’e ait istihbarat ve güvenlik birimi olduğu” ileri sürülmüştü.

Irak’ta İran’a yakın Şii milislerin sıkça kullandığı sosyal medya hesapları ve İran medyası, 13 Nisan 2021’de de Irak’ın kuzeyindeki İsrail üssünün hedef alındığını iddia etmişti. Kürdistan Bölgesi Yönetimi Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil ise “Bölge sınırları içinde İsrail istihbarat servisi Mossad’a ait üssün hedef alındığı” iddialarının asılsız olduğunu belirtmişti. İddiaları yalanlayan Adil, “Daha önce de bizlere yönelik İsrail’in bölgede ‘üssü bulunduğuna dair ithamlarda bulunulmuştur. Bize göre bu haberler ve ithamlar asılsızdır, amacı da bölgemize yönelik komplo girişimidir” ifadelerini kullanmıştı. (AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu