Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Zaho’da hayatını kaybedenler için düzenlenen törene katıldı

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Zaho’da hayatını kaybedenler için Uluslararası Erbil Havalimanında düzenlenen törene katıldı. Saldırıda hayatını kaybeden 9 kişinin cenazesi uçakla Bağdat’a gönderildi.

Duhok’un Zaho ilçesi Derkar Kasabasına bağlı Perex köyünde düzenlenen saldırıda yaşamını yitirenler için başkent Erbil’deki uluslararası havalimanında bir tören düzenlendi.

Törene Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmed, Sağlık Bakanı Dr. Saman Berzenci de katıldı

Başkan Neçirvan Barzani, kurbanların ailelerine sarılarak acılarını paylaştı.

Zaho’daki saldırıda 9 sivil öldü, 31 kişi yaralandı

Zaho ilçesi Derkar kasabasına bağlı Perex turistik köyü dün öğlen saatlerinde havan topları ile bombalandı.

Köye isabet eden dört top mermisi, 9 kişinin ölümüne, 31 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Hayatını kaybedenlerin tamamının bölgeye piknik için giden Irak’lı turistler olduğu bildirildi.

Kürdistan Bölgesi yönetimi de saldırıyı sert bir dille kınadı.

Bölgede incelemelerde bulunan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin bombardımanın Türkiye tarafından yapıldığını belirterek, “Türkiye, Irak’taki askeri operasyonlarını durdurmalı, Irak halkından özür dilemeli, şehit ve yaralıların ailelerine tazminat ödemelidir” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu