Ortadoğu

Neçirvan Barzani, seçim tarihini belirlemek için parti liderleriyle görüşmeyi planlıyor

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’in seçim tarihinin belirlenmesi için siyasi parti liderleriyle görüşmeyi planladığı ancak bu görüşmeler için henüz bir tarih belirlenmediği ifade edildi

Daha önce 10 Haziran’da yapılacağı açıklanan ancak tarafların uzlaşmaması için vaktinde gerçekleştirilmeyen Kürdistan Bölgesi’ndeki seçimlerin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı.

Bunun için Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin bir kararname yayımlaması gerekiyor. Ancak şimdiye kadar bu konuda bir karar alınmış değil.

Kürdistan Demokrat Partisi Siyasi Büro Üyesi Peştivan Sadık, Kürdistan Bölgesi yönetiminin, seçim tarihini belirlemek için taraflarla görüşmeye devam ettiğini söyledi.

Sadık gazetecilere yaptığı açıklamada, PDK’nin seçimlere ilişkin taleplerinin bir kısmının yerine getirildiğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin danışmanlarından Zirak Kamal ise Kanal8’e, yaptığı açıklamada, Bölge Başkanı’nın seçimler için yeni bir tarih belirlemek üzere partilerle görüşme yapmayı planladığını ancak toplantı için resmi bir tarih belirlenmediğini söyledi.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu (IBYSK), Kürdistan Parlamentosu seçimlerine katılacak koalisyon, ittifak, parti ve topluluk adayları ile bağımsız adayların kayıt süresini uzatmıştı.

Seçim komisyonu, Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin 5 Eylül’de yapılmasını önerdi fakat Kürdistan Bölgesi yönetimi, henüz seçimler için yeni bir tarih belirlemedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu