Ortadoğu

Neçirvan Barzani: Peşmergeyi ulusal bir güç haline getirelim

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Peşmerge Güçleri Başkomutanı Neçirvan Barzani, Süleymaniye’deki Qeleçolan Askeri Akademisi’nin mezuniyet törenine katıldı. Barzani törende yaptığı konuşmada, Peşmerge güçlerinin Peşmerge Bakanlığı bünyesinde birleşebilmesi için siyasi partilerin müdahalesine son verilmesi gerektiğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani, Süleymaniye’nin Qeleçolan beldesindeki 3. Askeri Akedemisi’nde 6 ve 16’ıncı Peşmerge Eğitim Devresi mezunları için düzenlenen törene katıldı.

Neçirvan Barzani: Peşmergeyi ulusal bir güç haline getirelim

Törende, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Eş Başkanı Bafıl Talabani, askeri ve siyasi yetkililer katıldı.

Burada bir konuşma yapan Neçirvan Barzani, Qeleçolan’daki akademinin merhum Celal Talabani’nin emaneti olduğunu belirterek mezun olan 503 subayı tebrik etti.

“Federalizm Irak’ın egemenliğini zayıflatmaz, aksine ortaklığımızı güçlendirir”

Irak hükumetinin anayasanın ruhuna bağlı kalarak Peşmergeyi Irak Silahlı Kuvvetleri’nin bir parçası gibi görülmesi gerektiğini vurgulayan Neçirvan Barzani, “Irak’ın güçlenmesi, Irak halklarının çıkarlarının korunması, Kürdistan Bölgesi de dahil tüm Irak’ın güçlenmesi anlamına geliyor. Federalizm ülke içerisindeki ülke yönetiminin çalışmalarının daha kolay hale getirilmesi, bileşenler arasında eşitliktir. Federalizm Irak’ın egemenliğini zayıflatmaz, aksine ortaklığımızı güçlendirir” dedi.

Irak anayasasının da zamanında bu fikir üzerine yazıldığını belirten Barzani, “Böyle olursa eğer o zaman hepimiz Irak’taki siyasi sürecin kazananı oluruz. O zaman Irak’ın çıkarları dış müdahalelere karşı da korunmuş oldur. Bu da tüm Irak’ın çıkarınadır. Kürdistan Bölgesi olarak bakış açımız budur. Peşmerge de bu duygu ve düşünce ile eğitiliyor” diye ekledi.

Neçirvan Barzani, Peşmergenin 2003’ten sonra başkent Bağdat’ta Parlamentoyu ve Cumhurbaşkanlığı sarayını koruduğunu, IŞİD savaşında, Musul, Diyala ve Salahaddin’de de ülkeyi savunduğunu hatırlattı.

“Erbil ve Necef’in huzuru birbirine bağlıdır”

“Erbil ve Necef’in huzuru, Süleymaniye ile Anbar’ın, Duhok ve Basra’nın huzuru birbirine bağlıdır” diyen Barzani, “Aynı şekilde çıkarlarımız, başarılarımız ve hatta yenilgilerimiz de ortaktır. Buradan Irak Savunma Bakanlığı’na, Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’na çağrım şudur; Irak anayasasında olduğu gibi Peşmerge Güçlerini silahlı güçlerin bir parçası gibi görün ve ihtiyaçlarını karşılayın. Ayrıca, tartışmalı bölgelerde IŞİD’in yeniden etkin olmasını önlemek için, alınan karar doğrultusunda kurulan iki ortak tugay acilen aktif hale getirilsin” şeklinde konuştu.

“Siyasi partiler Peşmergeye müdahaleye kararlılıkla son vermeil”

Neçirvan Barzani, Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi sürecinin Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nın himayesinde olduğunu belirterek sürecin hızlandırılması için siyasi partilere Peşmergeye müdahaleye kararlılıkla son vermeleri çağrısında bulundu.

Başkan Neçirvan Barzani, Peşmerge Güçlerinin onur ve saygınlığının korunması için birleşmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:”Peşmerge reformunu ve birliğini hayata geçirmek için KYB ve KDP’nin inançla ve pişmanlık duymadan Peşmerge’ye müdahalede bulunmaktan vazgeçmesi, siyasi partilerin Peşmerge’nin işlerine müdahaleye son vermesi gerekiyor”(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu