Dünya

Finlandiya Dışişleri Bakanı: Türkiye ‘evet’ diyecek ancak hızlı bir çözüm beklenmemeli 

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine “evet” diyeceğine inandığını ancak görüşmelerin beklenenden uzun süreceğini söyledi. 

Finlandiya’nın NATO üyeliğinin onaylanması için Türkiye’ye gerekli güvenceyi vermeye hazır olduğunu belirten Haavisto, buna ülkede “PKK faaliyetlerini yakından izlemenin” de dahil olduğunu ifade etti.

Hedefe ulaşılacağının altını çizen Haavisto, bununla birlikte hızlı bir çözüm beklenmemesi gerektiğini belirtti. 

Finlandiya’da Yle Uutiset haber kanalına mülakat veren Haavisto, “Birkaç gün önce bu konunun günlerce tartışılacağını söylemiştim. Şimdiyse haftalarca tartışılacağını söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı. 

‘NATO zirvesi öncesi çözüm bulunabilir’

Haavisto, müzakerelerin çözüme ulaşması için son tarih olarak Madrid’de NATO zirvesinin düzenleneceği Haziran sonunu gösterdi. about:blank

Dışişleri Bakanı Haavisto, Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesinde Finlandiya’nın terörle mücadele iradesini gösterdiğini belirtti.

Haavisto, “Türkiye’ye kesinlikle böyle bir güvenceyi verebiliriz. PKK Avrupa’da bir terör örgütü olarak tanınmıştır ve bizim de Finlandiya topraklarında terör eylemi hazırlığında olmaması için üzerimize düşeni yapmamız önemlidir.” ifadelerini kullandı.

‘Siyasi kararlar yargıyı etkilememeli’

Haavisto bununla birlikte, Finlandiya’nın PKK üyelerini veya kişileri örgütle bağlantılı oldukları iddiasıyla Türkiye’ye iade edemeyeceğini söyledi ve ekledi: “Hukukun üstünlüğü ilkesini netleştirmekte fayda var. Siyasi kararlar, yargı sisteminin işleyişini etkilememeli.” 

Öte yandan, Türkiye’ye yönelik genel bir silah ambargosu olmadığını belirten Dışişleri Bakanı, ambargonun vaka bazında uygulandığını belirtti ve “Silahlarımızın bilgimiz dışında herhangi bir savaşın parçası olmaması önemli.” ifadelerini kullandı. 

NATO üyeliği sürecinde İsveç ile kol kola ilerleyeceklerini ifade eden Haavisto, Türkiye açısından İsveç ve Finlandiya arasındaki farkın İsveç parlamentosunda Kürt milletvekillerinin varlığı olabileceğini söyledi. Haavisto, “Kürt olmanız PKK’yı desteklediğiniz ve onlar için çalıştığınız anlamına gelmiyor.” şeklinde konuştu.

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Direktörü (EDAM) Sinan Ülgen, euronews’e yaptığı açıklamada, Türkiye açısından asıl sorunun Finlandiya değil İsveç olduğunu söyledi.(Euronews)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu