Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Papa Franciscus ile görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Perşembe sabahı Vatikan’daki Apostolik Sarayı’nda Katolik Kilisesi’nin lideri Papa Franciscus ile görüştü.

Kürdistan Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki durum ve ülkedeki dini ve etnik toplulukların durumu hakkında bir genel bakış sundu.

Papa Franciscus’un Irak ve Kürdistan Bölgesi ziyaretinin önemine ve etkisine değinen Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin her zaman olduğu gibi tüm dini ve etnik toplulukların hak ve özgürlüklerini koruduğunu, barış içinde bir arada yaşama ve hoşgörü ülkesi olmaya devam edeceğini vurguladı.

Papa Franciscus ise, Başkan Neçirvan Barzani ile yeniden görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, dini ve etnik topluluklar arasında barış içinde bir arada yaşama ve kabullenme kültürünü övdü ve bu kültürün Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta korunması gerektiğini vurguladı. Papa Irak’a ve Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı son yolculuğu mutlu bir anı olarak nitelendirdi.

Görüşmenin sonunda Başkan Neçirvan Barzani, Papa Francis’e Kürdistan Bölgesi’ndeki dini ve etnik toplulukların bir arada yaşamasını anlatan bir Kürt ressamın yaptığı tabloyu hediye etti.

Devamı…