Politika

Neçirvan Barzani: Kürdistan’da her evde yas var

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, bugün depremden etkilenen şehirlerden biri olan Antep’e geldi.

Barzani, 10 ili sarsan depremin ardından Antep’te koordinasyonla görevlendirilen Bursa Valisi Yakup Canbolat Aktaş tarafından karşılandı.

Antep’te AFAD koordinasyon merkezini ziyaret eden Barzani, burada bir basın açıklaması yaptı., “Bugün burada hazır bulunmamızın sebebi acılarınız paylaşmak ve Türkiye halkına olan vefayı göstermektir. Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan halkı adına depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralılar için acil şifa diliyoruz” dedi.

“Her evde yas var”

Şu anda Irak Kürdistan bölgesinin her evinde Türkiye’deki depremden dolayı bir yas hali olduğunu ifade eden Barzani, Irak Kürdistan bölgesinde yaşanan her türlü sorun ve kriz döneminde Türk devletinin ve Türkiye halkının yanlarında olduğunu söyleyen Neçirvan Barzani, “Bu süreçte Türkiye’de yaşayan acıyı derinden hissederek elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Türkiye güçlü bir devlettir ve güçlü bir Cumhurbaşkanı var, eminim bu krizin de üstesinden en iyi şekilde gelecektir” diye konuştu.

Deprem sonrası bölgelerindeki her türlü etkinlik, eğlence ve festivali iptal ettiklerini belirten Barzani, AFAD koordinasyon merkezinde deprem çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

Daha sonra Nurdağı ve İslahiye ilçesine geçen Barzani, burada yetkililer ve deperemzedelerin yanı sıra Barzani Yardım Vakfı ekibi ile görüştü.

“Türkiye’nin güçlü bir hükümet ve yönetim ile bu büyük felaketi atlatacağına inanıyoruz” diyen Barzani, bu vesile ile Kürdistan Bölgesi’nden gelen yardımları koordine eden Barzani Yardım Vakfı’na da, Kürdistan Bölgesi’nin ilgili bakanlık ve kurumlarına, ayrıca özel sektörden yardımda bulunan taraflar ile Irak Kızılayı’na teşekkür etti.

Barzani, “Bu felaketle karşı karşıya kalan insanlara elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız. Bu yardımları görevimiz biliyoruz. Biz kardeşiz. Zor günlerde siz bize yardımcı olup kapılarınızı açtınız. Bugün de bizim elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bugün Süleymaniye’de, Erbil’de, Halepçe ve Duhok’ta, tüm Kürdistan’da aynı acıyı yaşıyoruz. Halkımızın yüreği sizinle. İnşallah bu zor günleri de atlatacaksınız” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi’nin sınırlı imkanları ile vefa mesajı vermek istediğini yineleyen Barzani, “İnşallah bu kötü günlerin aşılacağına eminim. Türkiye hükümeti ve Cumhurbaşkanı’nın yeniden inşa konusu üzerinde ciddiyetle duracağına inanıyorum. Türkiye büyük bir devlettir ve bu krizi de atlatacağına eminim” diye konuştu.

IKBY Başkanı önceki gün, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’ndaki taziye defterini imzalamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu