Ortadoğu

Neçirvan Barzani: Kürdistan Bölgesi’nde seçimler zamanında yapılacak

Neçirvan Barzani, Bağdat’la koordinasyon içerisinde Kürdistan Bölgesi’nde seçimlerinin zamanında yapılmasına bağlı olduklarını vurguladı.

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde seçimlerin zamanında yapılması konusunda kararlı olduklarını, anayasanın da tüm tarafların üzerinde uzlaşacağı şekilde, Bağdat ile koordinasyon içerisinde hazırlanacağını söyledi.  

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, İngiltere’nin Irak Büyükelçisi Mark Bryson Richardson ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Irak’taki siyasi durum, seçimler ve sonuçlarının yanı sıra, Irak Parlamentosu’ndaki ilk oturum, Parlamento Başkanlık Divanı seçimleri ve ardından yaşanan gelişmeler ile uluslararası toplumun Irak’taki demokratik sürece desteği gibi konular ele alındı.

Durum hakkında kısa bir değerlendirme yapan Neçirvan Barzani, tüm bileşenlerin çıkarına ortak bir program belirlenmesi için Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin huzur ve istikrara ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Irak, Kürdistan Bölgesi ve İngiltere’nin ilişkilerinin de değerlendirildiği görüşmede İngiliz büyükelçi, ilişkilerin geliştirmesine katkılarından dolayı Neçirvan Barzani’ye teşekkür etti.

Görüşmede Kürdistan Bölgesi’nin komşuları ile ilişkileri, iç durum, siyasi taraflar arasındaki ilişkiler, Kürdistan Parlamentosu seçimleri ve anayasa hazırlama süreçleri de ele alındı.

Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin zamanında yapılması konusunda kararlı olduklarını kaydeden Barzani, ayrıca yeni anayasanın tüm tarafların üzerinde uzlaşacağı şekilde, Bağdat ile koordinasyon içerisinde hazırlanacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu