Analiz

HDP’nin davet edilmediği toplantı

Cumhuriyet Halk Partisi , İYİ Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi , Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin genel başkanları geçen cumartesi akşamı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine bir araya geldi.

6 muhalefet parti liderinin yuvarlak masa etrafında bir araya gelmesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Çünkü 6 muhalefet partisi HDP olmadan toplandı.

Buldan:” Bizi yok sayanları biz de tanımayız”, Kılıçdaroğlu: ”HDP’yi yok saymıyoruz”açıklamaları art arda geldi.Görünen o ki  bu toplantıda HDP ile doğrudan bir temastan, birlikte aynı karede yer almaktan kaçınıyor. Çünkü ittifak içindeki milliyetçi tabanı endişeye sürüklemek, onlarda bir kafa karışıklığı yaratmak ittifak için olumsuzluk yaratır.Haklılarda.

Bugün HDP Kürtlerin Partisi gibi görünsede aslında değil. PKK’nin Türkiye’deki uzantısı görünümünde.Her ne kadar kendisini; silahsız çözüm isteyen siyasi bir parti olarak görüp, PKK ile hiçbir organik bağları olmadığını savunsalarda görünen o değil. Kürtlerin partisi olarak girdiği mecliste Kürtlerin lehine neyi değiştirebildiler ki.2012 yılında MEB’in müfredatına aldığı seçmeli Kürtçe ders için bile hiç sesini duymadık onca yıldan beri, raporlarla da destekleniyor bu söylediğimiz. Ama şunları gördük,

HDP’li Leyla Birliğin bir PKK’linin Diyarbakır’daki cenazesine katıldığını,HDP’li Figen Yüksekdağ’ın PKK’nın anı defterine yazı yazdığını,İçişleri Bakanlığı’nın PKK-HDP raporu yayımlandığında HDP’nin parti çadırında dağa militan topladığını,Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilen 5 PKK’lının  cenazelerini ikisi HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Mardin Milletvekili Erol Dora ile ailesi tarafından Muğla Adli Tıp Kurumu’ndan teslim alındığını,HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile PKK’li Volkan Bora’yla birlikte çektirdiklri fotoğraflarını, HDP’nin Öcalan için yaptıkları açıklamalarını gördük ama

HDP PKK ile bağlantısını devam ettirdikçe, oradan gelen açıklamalara göre yönünü belirledikçe Kürtlerin partisi olamaz olmamalıda.

Bazı çevreler HDP’nin desteği olmadan her iki ittifakın da cumhurbaşkanı seçtirmesinin oldukça güç olduğunu söyleselerde, HDP’nin 6 partinin dışında olması muhalefetin Kürt seçmeni yok saydığı anlamına gelmez. Bunun Kürt seçmende bir tercih değişikliği yapacağını düşünmüyorum. Esas olan burada parlamenter sistem ve normalleşme siyasetiyle adı konmamış bir demokrasi bloğunun olmasıdır. Burada Kürt seçmen de diğer seçmen de önemli bir yer tutuyor.

Kürt seçmen siyaseti yakından takip eden bir şeçmen. Peki ne olacak, bunu zaman gösterecek…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu