Ortadoğu

Neçirvan Barzani: KDP ve KYB yeniden uzlaşmalı

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) bir araya gelerek belli prensiplerde yeniden uzlaşıya varması gerektiğini söyledi.

Bugün başkent Erbil’de, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile yabancı ve yerli üst düzey yetkililerinin katılımıyla, Irak’ın eski cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani’nin ölümünün 5. yıldönümü için düzenlenen törene katıldı.

Törende konuşan Neçirvan Barzani, Celal Talabani ile tanışmalarından bahsetti. Celal Talabani ile İdris Barzani tarafından1986 yılında imzalanan barış anlaşması sırasında Talabani ile tanışıp görüştüklerini belirten Neçirvan Barzani, Talabani’nin barış için çabaladığına tanık olduğunu söyledi.

Neçirvan Barzani ayrıca; Başkan Mesud Barzani ile Celal Talabani arasında Washington’da imzalanan anlaşmanın Kürdistan Bölgesi’nin ilerlemesine ve önünün açılmasına neden olduğunu hatırlattı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı, KDP ve KYB’nin yeniden uzlaşıya ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, “Bugün Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki iki ana güç olarak KYB ve KDP arasında stratejik bir anlaşmaya ihtiyaç var. Bu Kürdistan Bölgesi’nin güçlenmesine yol açacaktır. Kürdistan Bölgesi’nin güçlendirilmesi için tüm tarafların çalışması gerekiyor. Kürdistan Bölgesi’ni güçlendirmekten başka bir amacımız olamaz” diye konuştu.

Başkan Neçirvan Barzani, Celal Talabani’yi, “Kürdistan Kurtuluş Hareketi’nin modern tarihinin önemli bir parçası” olarak nitelendirerek, “Mam Celal’in gitmesiyle büyük bir uzlaşma sütunu kaybedildi” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı, Celal Talabani ile Mesud Barzani arasındaki ilişkiye ilişkin de şunları söyledi: “Mam Celal, Başkan Mesud Barzani’yi memnun etmek için elinden geleni yapıyordu ve Kak Mesud da Mam Celal’in hiçbir talebini geri çevirmedi. Başkan Mesud Barzani, Amerikan Başkanı’nın baskısına boyun eğmedi ve Mam Celal başkan oluncaya kadar da pes etmedi.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu