Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Kazimi’ye yönelik suikast girişimini kınadı

Başkan Neçirvan Barzani, dün gece Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin konutuna düzenlenen SİHA saldırısını kınadığını belirterek saldırıyı “terörist bir eylem” nitelendirdi.

 Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin başkent Bağdat Yeşil Bölge’deki konutu silahlı drone ile vuruldu. Başbakan Kazımi’nin olaydan yara konutunun silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırıya uğradığı, Kazımi’nin olaydan yara almadan kurtulduğu bildirilmişti.

Kazımi, ardından paylaştığı mesajında, “Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serin kanlı kalmaya davet ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Kazımi’nin evine düzenlenen SİHA saldırısını “terörist” bir eylem olarak nitelendirerek “Kazımi’nin evine düzenlenen saldırı, ülkenin güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atan ve olumsuz sonuçlar doğuran tehlikeli bir gelişmedir”

Başkan Neçirvan Barzani’nin Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajı şöyle:

“Başbakan Mustafa Kazimi’nin Bağdat’taki konutuna SİHA ile düzenlenen ve boşa çıkan suikast girişimini protesto ediyor ve kınıyorum; saldırıdan zarar görmediği için Allah’a şükürler olsun. Kazımi’nin evine düzenlenen saldırı, ülkenin güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atan ve olumsuz sonuçlar doğuran tehlikeli bir gelişmedir. Herkesi itidalli davranmaya çağırıyorum.”


Nechirvan Barzani@IKRPresident
ادين واستنكر المحاولة الفاشلة لاغتيال رئيس الوزراء السيد مصطفى الكاظمي التي جرت عن طريق مسيرة استهدفت محل اقامته في بغداد فجر اليوم والحمد لله على سلامته. هذا العمل الارهابي تطور خطير يهدد الامن والاستقرار في البلاد وينذر بعواقب وخيمة. أدعو الجميع الى ضبط النفس والتهد

Kaynak:rudaw

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu