Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani Irak’ın yeni Başbakanı Sudani ile görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Görüşmede, Erbil ve Bağdat yönetimleri arasındaki sorunların çözümü için işbirliği ele alınırken, sorunların çözülmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Neçirvan Barzani’nin yeni görevinden ötürü Sudani’yi tebrik ettiği görüşmede, Sudani’nin kabinesinin başarısına verdiği desteği dile getirdi.

Görüşmede Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin Sudani hükümeti ile işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Sudani ise, hükümetinin Kürdistan Bölgesi ile koordinasyon içerisinde ülkedeki durumu her açıdan iyileştirebileceklerini umduğunu belirtti. Sudani, Irak güçleri ve siyasi tarafların ülkede barış ve istikrar için birlikte çalışması ve herkesin işbirliği yapmasının önemini vurguladı.

Görüşmede, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların anayasa temelinde çözümüne vurgu yapıldı.

Ayrıca görüşmede, Erbil ile Bağdat arasındaki önemli sorunların yanı sıra Irak’taki diğer sorunların çözümünün ülkede barış ve istikrar için temel bir rol oynadığı kaydedildi.

Dün Irak Parlamentosunda yapılan oturumda, Muhammed Şiya Sudani başkanlığındaki yeni hükümet kabinesi güven oyu aldı. 253 Parlamenterin katıldığı oturumda 21 bakan güven oylandı. Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile Adalet Bakanı Xalid Şiwani, Kürt bakanlar olarak Sudani’nin kabinesinde yer almış oldu.

Öte yandan 23 bakandan oluşan kabinede 2 bakanlık (Çevre ve İmar Bakanlıkları) için güven oylaması yapılmadı.

2 bakan için oylama daha sonraki oturumlarda gerçekleştirilecek. Her iki bakanlığın da Kürtlere verilmesi bekleniyor. Böylelikle kabinede 4 bakanlık Kürtlerin olacak.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir