Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Sudani ile görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak’ta yeni hükümetin kurulmasının ardından anayasanın uygulanması ve Erbil-Bağdat arasındaki sorunların çözümünü görüşmek üzere bugün Bağdat’ta gitti.

Barzani, ilk olarak Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya geldi.

Neçirvan Barzani önümüzdeki saatlerde Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid, ve Yargı Başkanı Fayeq Zeydan’ın yanı sıra çok sayıda üst düzey yetkili ile görüşme gerçekleştirecek.

Barzani’nin başkanlığındaki heyette yer alan Kürdistan Bölgesi Başkanı Kıdemli Danışmanı Dılşad Şehab, , “Kürdistan Bölgesi Başkanı, ilk görüşmesini Muhammed Şiya es-Sudani ile gerçekleştirdi. Başkan, bu görüşmenin ardından Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid ve ardından da Yargı Başkanı Fayeq Zeydan ile görüşecek. Irak Parlamento Başkanı ile de görüşülmesi planlanmıştı fakat kendisi koronavirüse yakalandığı bu görüşme iptal edildi” dedi.

“En çok vurguladığımız konu anayasanın uygulanması”

Dilşad Şahab görüşme programı ve içeriği hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Başkan Barzani, üç hukuk devleti koalisyonu olan Fetih, Nasr, Egemenlik Koalisyonu, Falih Feyyaz ve Hadi Amiri ile çeşitli konuları görüşmek üzere bir araya gelecek.

Yeni hükümet göreve başladı. Kürdistan Bölgesi’nin sorunların çözümüne yaklaşımını yeni hükümete iletmek istedik. En çok vurguladığımız konu anayasanın uygulanması. Süregelen sorunların çözümü noktasında Erbil ve Bağdat arasında koordinasyon sağlamak aynı şeklide ortak askeri birlikler sorunları ve Kürdistan bölgelerindeki askeri koordinasyon ile Şengal Anlaşması’nın uygulanmasını görüşüyoruz.”

“Irak sınırlarının ihlal edilmesi görüşülecek”

Irak sınırının ihlal edilmesi ve bombalanması, Erbil ile Bağdat arasındaki müzakerelerin bir başka konusu olacak ve bu sorun da Iraklı başkanlıklar ve ilgili taraflarla müzakere edilecek.”

Başkan Barzani’nin Duhok’taki patlama nedeniyle ziyaretini kısa tutup bugün Kürdistan Bölgesi’ne döneceği öğrenildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu