Dünya

ABD: Irak’ta askeri harekata karşı çıkıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) başlattığı hava harekatına ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık Sözcüsü Ned Price, hava harekatının bölgede gerilimi tırmandırdığını ve ‘operasyonun IŞİD’le mücadele hedefine zarar vereceğini’ belirtti. Price, ABD’nin Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak herhangi bir askeri harekata karşı olduğunu söyledi.

Bakanlık, Türkiye’nin, Irak ve Suriye’ne düzenlediği Pençe-Kılıç Hava Harekatı ile Gaziantep’in Karkamış ilçesi ile Kilis’teki sivilleri hedef alan saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Suriye ve Türkiye’deki sivil can kaybı için en içten taziyelerimizi ifade ediyoruz. Sivilleri korumak ve ortak IŞİD’in yenilmesiyle ilgili ortak hedefi desteklemek için Suriye’de gerilimi azaltma çağrısında bulunuyoruz. Irak’ta, Irak’ın egemenliğini ihlal eden koordineli olmayan askeri harekata karşı çıkmaya devam ediyoruz.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “ABD, Suriye ve Türkiye’de sivillerin hayatını kaybetmesi nedeniyle içten taziyelerini ifade eder. Sivil hayatı korumak ve IŞİD’in yenilgiye uğratılması ortak hedefinin desteklenmesi için Suriye’de gerilimi azaltma çağrısında bulunuyoruz. Irak’ta, Irak’ın egemenliğini ihlal eden herhangi bir koordinasyonsuz askeri harekata karşı çıkmaya devam ediyoruz.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu