Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Halbusi ve Sadr arasında “yeni hükümet” görüşmesi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani , PDK başkanı Mesud Barzani’nin çağrısının ardından Irak’ın Necef kentinde Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ile bir ara geldi.

Neçirvan Barzani ve Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, bugün hükümet müzakereleri kapsamında Sadır Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ile Necef’te görüştü.

Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, Sünni liderler Takaddum Koalisyonu Başkanı ve Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi ve Azim Koalisyonu lideri Hamis Hançer, Şii lider Mukteda es-Sadr ile görüşmek üzere bu sabah Necef’e girtti.

Liderler Necef’in Hannana bölgesindeki Mukteda es-Sadır’ın konutunda bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, “Irak’ta hükumet kurma sürecinde dış müdahale dönemi sona erdi. Bugün Irak’ın dağları ve çölleri ulusal hükumet için Necef’e gidiyor. Ne doğu, ne de Batı” ifadelerini kullandı.

Kürt ve Sünni liderlerin Necef ziyaretinin nedeninin, “hükümet kurma sürecinde Sadır’ı, İran destekli Şii gruplarla yakınlaşmaya ikna etmek” olduğu iddia ediliyor.

Irak merkezli “Ez-Zaman” gazetesinin Kaani-Barzani görüşmesine dair haberinde de “Barzani’nin, İranlı General’e cumhurbaşkanı adayı olarak Hoşyar Zebari isminde ısrarcı olduğunu ilettiği” aktarılmıştı.

Zebari’nin cumhurbaşkanı adaylığına, 2016 yılında Maliye Bakanı iken yolsuzluktan dolayı Meclis tarafından azledildiği gerekçesiyle karşı çıkılıyor. Bu kapsamda dün başkent Bağdat’ta bir grup aktivist Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını protesto etmişti.

Başkan Barzani, siyasi girişim başlatmıştı

Başkan Mesud Barzani, bugün yaptığı yazlı açıklamada, krizleri çözmek ve Irak’ta siyasi süreç için elverişli bir ortam yaratmak amacıyla siyasi bir girişim başlattığını bildirmişti.

Bu bağlamında, Neçirvan Barzani ve Muhammed Halbusi’yi, siyasi sürecin devam ettirilmesi ve engellerin aşılması konularını tartışmak üzere Sadır ile görüşmeye davet ettiğini belirten Barzani, “Umarım bu girişimin Irak’ın ve tüm bileşenlerinin çıkarına olumlu bir etkisi olur” demişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu