Yaşam

Kürtçe şarkı engeline tepki: Kürtçe bu ülkenin milyonlarca vatandaşının anadilidir

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde Kürtçe şarkı söyleyen müzik grubunun engellenmesiyle ilgili tepkiler gelmeye devam ediyor.

Son olarak sanatçı Aynur Doğan ile DEVA Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Helun Fırat uygulamayı kınadı.

Aynur Doğan, Kürtçe’ye uygulanan fiili yasağa dikkati çekerek; “Bi her zimanî bistirê, lê ne bi kurdî.  Bi tirsên we yên bêçare em bêzar bûne.

Helun Fırat da “Kürtçe bu ülkenin milyonlarca vatandaşının anadilidir. Haktır, eşittir ve özgürdür. Kürtçe şarkılar da ister sokakta, ister sahnede söylenir, söylenecektir” ifadelerini kullandı.

Twitter’da kısa sürede gündem olan videoda bir grup gencin İstiklal Caddesi üzerinde Kürtçe şarkılar söylediği görülüyor. Kalabalık insan topluluğu tarafından izlenen gençlerin performansı, iki polisin araya girmesiyle yarıda kesiliyor. Bir süre gruptaki gençlerle konuşan polislerin, gençlerin müzik yapmasını engellediği öne sürüldü.

Bu olay sonrası Emniyet’ten açıklama geldi.

EMNİYET: KÜRTÇENİN YASAK OLDUĞUNA İLİŞKİN ALGI OLUŞTURULMASI KABUL EDİLEMEZ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstiklal Caddesi’nde müzik yapan kişilerle ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımlarla ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada müdahalenin Kürtçe müzik çalındığı için değil ambulans ve tramvay geçişlerinin engellendiği gerekçesiyle yapıldığı belirtildi.

Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Sosyal medyada Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi üzerinde müzik yapan kişilerin engellendiğine yönelik iddialarla ilgili olarak; müzik yapılırken oluşan kalabalığın güzergâhta kullanılan tramvay ile ambulans ve itfaiye araçlarının geçişine mani olduğu, vatandaşlardan ve çevredeki işletme sahiplerinden yoğun şikayetler yapıldığı anlaşılmıştır. İlgili kurumlarla koordineli olarak yapılan çalışmalarda geçmiş dönemlerde İstiklal Caddesi üzerinde belirlenen noktalarda her türlü müzik yayınına müsaade edilmiş; ancak sonradan belirlenen noktaların kaldırılması sebebiyle müdahale yapılmıştır. Uygulama nedeniyle Kürtçenin yasak olduğuna ilişkin bir algı oluşturulması ve konunun bu şekilde yansıtılmasını esefle karşılıyoruz. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu