Ortadoğu

Neçirvan Barzani: Enfal uluslararası alanda soykırım olarak tanınmalı

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Enfal soykırımının 35’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Barzani mesajında, , Enfal soykırımının yıl dönümünde “Kazanımların korunması için birlik ve ortak çalışma” çağrısında bulunarak, “Enfal’in uluslararası alanda soykırım olarak tanınması için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir suç bir daha tekrarlanmamalıdır” dedi.

Enfal soykırımının 35’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “Bugün, eski Irak rejiminin 1988’de Kürdistan halkına ve toprağına karşı işlediği suçların 35. yıl dönümünde, 182 binden fazla Enfal şehidimizi saygı ve minnetle anıyoruz.  Şehitlerimizin ruhlarını ve onurlu ailelerini selamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Neçirvan Barzani, “Irak Hükümeti, Enfalcileri her yönüyle cezalandırmalı ve Irak Yüksek Mahkemesi’nin enfali soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçu olarak tanıyan kararını uygulamalıdır” dedi.

Neçirvan Barzani mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Enfalin uluslararası alanda soykırım olarak tanınması ve böyle bir suçun dünyanın hiçbir yerinde bir daha tekrarlanmaması için elimizden gelen gayreti sarf etmeliyiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu