Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Birleşmiş Milletler üst düzey heyetiyle görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Dicarlo, BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert ve BM’nin bazı temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamada, “Kürdistan Bölgesi’ndeki durum, siyasi partilerin seçimler konusundaki uzlaşma çabaları, seçim komisyonu ve oluşumların seçime yönelik düşüncelerinin yanı sıra Erbil-Bağdat ilişkileri, teröre karşı savaş, Ezidilerin durumu ve Şengal” konularının ele alındığı aktarıldı.

Açıklamada Başkan Barzani’nin, başta KYB ve KDP olmak üzere siyasi partiler arasında toplantılar ve sorunlarının çözümüne yönelik müzakereler için elverişli bir ortam olduğunu ve bunun seçimlerle ilgili sorunların çözülmesini ve oy kullanma tarihinin belirlenmesini kolaylaştıracağını vurguladığı belirtildi.

BM’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki rolünü “öven” Başkan Neçirvan Barzani, BM’nin sorunların çözümü, bölgede istikrar ve barışın korunması konusunda destekçi olduğunu kaydetti.

Erbil-Bağdat ilişkilerine değinen Barzani, taraflar arasındaki olumlu diyalog ortamı ve sorunların çözümü için çaba gösterildiğini belirterek özellikle Bütçe Yasası, Petrol ve Gaz Yasası, gelir dağılımı gibi sorunların çözülmesinin Irak’ın istikrar ve huzuruna katkı sağlayacağını ifade etti.

“Taraflar, Irak Federal Hükümeti’nin gündemini gerçekleştirmesi için anlaşmaların uygulanmasının önemi konusunda görüş birliğindeydiler” denilen açıklamada, 140’ıncı Madde’nin uygulanması ve IŞİD’le mücadele gibi alanlarda Kürdistan Bölgesi ve Irak Federal Hükümeti’nin koordinasyon ve iş birliğinin devam etmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Görüşmede ayrıca, Kürdistan Bölgesi ve Irak arasında imzalanan Şengal Anlaşması’nın uygulanmasının önemi de vurgulandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu