Ortadoğu

Neçirvan Barzani başkanlığındaki Kürdistan Bölgesi heyeti Tahran’da

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki üst düzey heyet  helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin taziyesine katılmak üzere Tahran’a gitti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’ye Başbakan Mesrur ​​Barzani, yardımcısı Kubat Talabani, Kürdistan Bölgesi Başkan yardımcısı Mustafa Seyid Kadır ve İçişleri Bakanı Reber Ahmed eşlik etti.

Kürdistan Bölgesi yetkililerini taşıyan uçak Erbil saati ile saat 14.30’da Tahran Havalimanına ulaştı. Heyet, Tahran’daki Azadi Medyanındaki törene katıldı.

Reisi ve kazada yaşamını yitirenler için Tebriz ve Kum şehirlerindeki cenaze törenlerinin ardından bugün de başkent Tahran’da cenaze töreni düzenleniyor.

Reisi ve diğer yetkililer için başkent bu sabah Tahran’da cenaze namazı kılındı. Tahran Üniversitesi yerleşkesindeki cenaze namazını İran lideri Ayetullah Ali Hamaney kıldırdı.

Namaz sonrası Azadi Meydanı’nda düzenlenen cenaze merasime yüz binlerce kişi katıldı.

İlerleyen saatlerde düzenlenecek merasimden sonra Cumhurbaşkanı Reisi’nin cenazesi Meşhed kentine gönderilecek, Dişleri Bakanı Abdullahiyan’ın cenazesi ise defnedileceği Tahran’da kalacak.

Cenaze defin işlemleri ise yarın yapılacak merasimlerin ardından gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu