Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Avusturya Dışişleri Bakanı’yla görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’le bir araya geldi.

Görüşmede Avusturya’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi’yle ilişkileri, Erbil-Bağdat ilişkileri, Avrupa’ya yasa dışı göç ve bölgedeki son gelişmeler ele alındı.

İkili ilişkilerin geçmişine vurgu yapan Neçirvan Barzani, Avusturya’nın Kürdistan Bölgesi’ne desteği ve Viyana-Erbil direkt uçuşlarının sürmesini takdir ederek, Avusturya’nın Bağdat Büyükelçiliği’nin yeniden açılmasından dolayı Schallenberg’i kutladı.

Alexander Schallenberg de ülkesinin, Irak ve Kürdistan Bölgesi’yle ilişkilere önem verdiğini ve Erbil’de temsilcilik açmak için çalıştıklarını ifade etti. Schallenberg ayrıca, Avusturya özel sektörünün, Kürdistan Bölgesi’nde yatırım yapmak istediğini kaydetti.

Neçirvan Barzani, Erbil-Bağdat sorunlarının anayasal temelde çözülüp federal sistemin tam olarak uygulanması gerektiğini belirterek, bu amaçla ortak anlayış çerçevesinde temelli bir çözüm için müzakerelerin yürütüldüğünü dile getirdi. Neçirvan Barzani ayrıca, komşu ülkelerle iyi ilişkilerin ve ortak çıkarların önemine vurgu yaptı.

Barzani, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schellenberg ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Neçirvan Barzani, “Kürdistan Bölgesi’nin mali hakları vardır ve meşrudur. Önemli olan şudur; maaş meselesi hiçbir meseleye karıştırılmamalıdır. Kürdistan Bölgesi Hükümeti bütçe yasasından önce belirlenen tüm yükümlülüklerini yerine getirdi ve Bağdat ile son derece şeffaf bir şekilde müzakere içinde oldu. Bağdat’tan da Kürdistan Bölgesi’ne aynı şekilde yaklaşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Barzani, “Umarım bu mesele Bağdat ile karşılıklı uzlaşma temelinde çözülür” dedi.

Irak’ta kurulan yeni hükümetin tüm tarafların uzlaşması sonucu kurulduğunu hatırlatan Başkan Neçirvan Barzani, “Bizim bu hükümete katılmak konusunda yazılı bir anlaşmamız var. Bu hükümeti oluşturan temel taraflardan biriyiz. Bu nedenle var olan sorunları diyalog ve müzakere yolu ile çözmekten sorumluyuz” diye konuştu.

Başkan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin çalışanların sayısına ve maaşlarına dair tüm verileri Bağdat’a sunduğunu belirterek, bu konunun siyasi bir mesele haline getirilmesine karşı olduklarını yineledi.

Bağdat ile çözülmeyen tek meselenin maaş ve bütçe meselesi olmadığına dikkati çeken Barzani, “Çözülmesi gereken 140’ıncı Madde meselesi var. Şengal Anlaşması’nın uygulanması meselesi var. Hepsinden de önemlisi şu netleştirilmeli; Irak’ın idari sistemi federal bir sistem midir, merkezi midir. Şu anda Kürdistan Bölgesi’ne karşı uygulanan biçim federal değil. Bağdat’ın desteği ile federal sistem konusunda müşterek bir anlayışa varmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Barzani, İran’ın Rojhılatlı Kürt örgütlerin varlığını gerekçe göstererek Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tehditlerine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Irak ile İran arasında bir güvenlik anlaşması imzalandı. Kürdistan Bölgesi Irak’ın bir parçası olarak bu anlaşmaya tabidir. Biz topraklarımızın komşularımızdan hiçbirine yönelik tehdit olarak kullanılmasını istemiyoruz. Ne İran’a, ne Türkiye’ye ne de herhangi bir tarafa karşı. Bu çerçevede Bağdat ile koordine halinde bazı adımlar atıldı. Biz bu adımların olası bir güvenlik sorununun önünü almasını umuyoruz. Ben askeri bir harekat için herhangi bir mazeret olduğunu düşünmüyorum.”

Kürdistan Parlamentosu seçimleri için tarih belirlediklerini anımsatan Barzani, bundan sonraki sürecin Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu’nun inisiyatifinde olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat’tan bağımsız petrol ihraç etmesi konusunda “bir hata” yapmadığını vurgulayan Barzani, petrol sevkıyatının yeniden başlamasının da Bağdat ve ilgili taraflarla yapılacak müzakerelere bağlı olduğunu belirtti.  

Devamı…