Connect with us

Politika

Neçirvan Barzani, Antalya’da Çavuşoğlu ile bir araya geldi

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Çavuşoğlu ile bir araya geldiği bildirildi.

Antalya Diplomasi Forumu’na katılan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme gerçekleştirdi.

Yarım saat süren görüşmede, Türkiye ile Kürdistan Bölgesi’nin ilişkilerinin, Irak’taki son gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan görüşme ile ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre, Antalya’daki zirveye katıldığı için Neçirvan Barzani’ye teşekkür eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerine ve Irak’taki siyasi durum büyük önem verdiğini vurguladı.

Neçirvan Barzani de Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarını bir araya getirmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, iki ülke arasındaki krizin sona ermesini, daha fazla kayıplara sebebiyet vermeden uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması temennisinde bulundu.

Barzani, Irak’taki durumla ilgili olarak ise Kürdistan Bölgesi’nin Irak federal hükümetiyle tüm sorunları anayasa temelinde çözme arzusunda olduğunu vurguladı.

Görüşmenin samimi bir ortamda geçtiği aktarıldı.

Dün Çavuşoğlu tarafından karşılana Neçirvan Barzani, forum çerçevesinde diplomatik temaslarda bulundu.

ADF kapsamında, Neçirvan Barzani Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Abdulrahman Al Sani ile bir araya gelmişti.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir