Ortadoğu

 Neçirvan Barzani ABD’li heyet ile bir araya geldi

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Alina L. Romanowski başkanlığındaki askeri-diplomatik heyet ile görüştü. Irak’taki yeni hükümet kurma süreci, Peşmerge’nin birleştirilmesi ve ABD-Kürdistan Bölgesi ilişkileri değerlendirildiği görüşmede ABD heyeti Kürdistan Bölgesi’ne desteğini yineledi. 

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani Erbil’de ABD’nin Bağdat Büyükeleçisi Alina L. Romanowski başkanlığında Irak’taki ABD’li diplomat ve askeri yetkililerinden oluşan heyeti makamında kabul etti.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre; görüşmede Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki son gelişmeler, Irak’ta yeni hükümetin kurulması süreci değerlendirildi.

Görüşmede, hükümet kurma sürecinin Irak’taki sorunların çözümü ile ülke ve bölgede istikrar ve huzurun sağlanması için bir fırsat olduğuna dikkat çekildi.

Irak’ın komşu ülkeler ile ilişkilerinin de ele alındığı görüşmede, yeni Irak hükümetinin, yabancı yatırımcıları ve özel sektörü teşvik etmek amacıyla uygun bir ortam yaratarak ülkenin kalkınmasına katkı sunması gerektiğine vurgu yapıldı.

ABD’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak ile ilişkilerinin gündeme geldiği görüşmede, ABD’li diplomat, ülkesinin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri ilerletme ve işbirliğini sürdürme arzusunu yineledi.

Romanowski, Kürdistan Bölgesi’nin başlattığı reform çalışmaları ve Peşmerge’nin birleştirilmesi sürecinin öneminin altını çizerek, bu projenin başarısı için ülkesinin destek vermeye devam edeceğini dile getirdi.

Görüşmede, Bağdat ile Erbil arasındaki sorunların, özellikle petrol-gaz krizinin diyalog yoluyla çözülmesi, Kürdistan Bölgesi’ndeki iç durum ve gerilimlerin hafifletilmesi, iklim değişikliği, ekonomik reform ve ortak çıkarları ilgilendiren diğer birçok konu da ele alındı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu